Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Paralelné svety Melity Gwerkovej a Mariana Vidu

Paralelné svety Melity Gwerkovej a Mariana Vidu
Marian Vida, „Koleso šťastia“, 140 x 240 cm

| On 12, Aug 2014

Tvorbu umeleckej dvojice Mariana Vidu a Melity Gwerkovej približuje aktuálna výstava v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne s názvom „Paralelné svety“. Autori na nej predstavujú svoje najnovšie diela a prierez tvorby z posledných rokov. Výstava potrvá do 7. septembra 2014. 

Názov výstavy v sebe ukrýva viaceré odkazy: paralelné svety „ona verzus on“, paralely reálneho a fantazijného sveta, súčasnosť verzus minulosť. „Manželia Melita Gwerková a Marian Vida sa delia o čas a priestor v maliarskej tvorbe i v rodinnom živote. Žijú v ňom v aktívnom vzájomnom obohacujúcom spojení. Ich obraznosť siahajúca po súčasnosti i histórii, po udalostiach dávno minulých i aktuálne prežívaných, s ľahkosťou zoskupuje bájnosť s realitou, s parafrázami aj symbolmi,“ povedala kurátorka výstavy Alena Hejlová.

 

Obrazy zľava: Melita Gwerková, „Erydan“, 140 x 120 cm; Marian Vida, „Kráľ ulice“, 140 x 120 cm; Marian Vida, Spanilá jazda, 140 x 120 cm 

 

Autorka vďaka svojmu introvertnému založeniu vníma obraz predovšetkým ako kúsok svojho sveta, prostriedok komunikácie so sebou i okolím. Odhaľuje tajomný svet, rozpráva príbehy, záhadné a krehké, plné vzrušujúcej poetiky a imaginácie,“ dodáva kurátorka. Diela Mariana Vidu sú nadčasové, skladajú sa z fragmentov starých civilizácií Sumerov, Perzie, Slovanov, ktoré autor spracúva modernou súčasnou maľbou.

Obaja autori sú laureátmi viacerých zahraničných cien a majú za sebou už mnohé výstavy doma ako i v zahraničí. Melita Gwerková je zároveň prvou slovenskou výtvarníčkou, ktorá bola ocenená bronzovou medailou talianskeho parlamentu. Toto prestížne ocenenie získala za tvorbu a najmä svoju originálnu techniku, ktorú sama autorka nazvala „extender media“. Obaja autori sa posledné obdobie intenzívne venovali histórii starých Slovanov, ktorá ich inšpirovala k spoločnej predchádzajúcej výstave s názvom „Slovanské orákulum“.

Melita Gwerková, „Dopisy môjmu mestu“, 100 x 100 cm

Melita Gwerková, „Dopisy môjmu mestu“, 100 x 100 cm

 

Viac informácií o aktuálne prebiehajúcej výstave nájdete na stránkach GMAB.