Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Transformers: Zánik – výbuchy, akcia, výbuchy

Review Overview

Konečný verdikt
6
6

Neurazí

Transformers: Zánik má napriek paradoxnému názvu (ide o začiatok novej trilógie), jednoduchému deju a dĺžke stále čo ponúknuť. Sú tu Dinoboti (aj keď dostali malý priestor), nové postavy a vizuálne maximálne prepracované detaily, kvôli ktorým sa oplatí ísť do kina.

V kinách od 26. 06. 2014.

| On 01, Júl 2014

Michael Bay je vo svete filmu známy ako megalomanský režisér, ktorý sa nezastaví pred ničím. Za obeť mu padajú roboti, ľudia, budovy aj celé mestá. Keď sa už zdalo, že je séria Transformers vyčerpaná a po tretej časti skončí, máme tu jej reštart s novými postavami a robotickými dinosaurami. Dokáže však prekonať kvalitnú jednotku?

 

 

Hlavným hrdinom plánovanej novej trilógie je texaský vynálezca Cade Yeager, nadovšetko milujúci svoju dcéru a ranč, na ktorom prežil najkrajšie okamihy svojho života. Problém je, že účty musí platiť každý, a tak sa dostáva do neľahkej situácie. Jedného dňa ale objaví čosi, čo by mohlo vyriešiť jeho finančné problémy. Starý kamión, v ktorom spozná spriateleného transformera Optimusa Primea, môže poslúžiť ako zdroj slušného balíka peňazí. Kým si stihne urovnať myšlienky, už sa naňho vyrúti špeciálna jednotka a v tej chvíli sa začína boj o život. CIA sa totiž nepáči akýkoľvek transformer a chce ich jednoducho odstrániť z povrchu zemského. Na to dohliadajú neľútostný maniak Harold Attinger a geniálny vynálezca Joshua Joyce. Roboti (a Cade) sa však tak ľahko nevzdávajú.

Po štvrté (nie naposledy) sa stretávame s Autobotmi a Decepticonmi, ktorých neľútostné boje vždy majú čím ohúriť. Škoda, že sme sa museli rozlúčiť so sympatickým Samom (Shia LaBeouf). Ten sérii dodával šťavu a pohodový teenagerský nádych. No Mark Wahlberg jednoznačne vie zaujať, je to herec-chameleón, žiadna postava mu nerobí problém. Z hľadiska charakteru je zaujímavý aj starý známy Frasier Kelsey Grammer, stvárňujúci Attingera, a predovšetkým vynálezca Stanley Tucci, ktorého postava sa počas odkrývania deja vyvíja. Ostatní tvoria herecké kulisy.

O zvukovú stránku sa postaral Steve Jablonsky. Jeho dravá a výrazná hudba prispieva k dynamike zobrazovaných udalostí. Nakrúcalo sa špeciálnymi digitálnymi kamerami, ktoré sú ľahšie a umožňujú zobraziť rozsiahle scény iným spôsobom. Okrem veľmi jednoduchého príbehu (našťastie, Bay vynechal nízky humor, charakteristický pre malých robotov a čivavy v predchádzajúcich dieloch), treba snímke vytknúť ešte stopáž. Stošesťdesiatpäť minút je skrátka veľa. Ak by sa skrátila aspoň o polhodiny, nič tragické by sa nestalo. Možno ale išlo o zámer. Rozpočet filmu bol 165 miliónov dolárov, takže každá minúta stála rovný milión. Po zhliadnutí všetkých efektov je tento údaj celkom uveriteľný. Odpoveď na otázku z prvého odstavca – nie, ale prekonáva dvojku aj trojku.

Akčno-dobrodružné sci-fi, USA / Čína, 2014, 165 min., réžia: Michael Bay, hrajú: Mark Wahlberg, Jack Reynor, Nicola Peltz, Stanley Tucci, Kelsey Grammer, Sophia Myles, Bingbing Li a ďalší.