Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Na hrane zajtrajška – na Hromnice o vojaka viac

Review Overview

Konečný verdikt
8
8

Odporúčame

Na hrane zajtrajška je jeden z najlepších sci-fi filmov poslednej doby. Malé mínus patrí zmätočnému záveru, odlišnému od verzie v pôvodnej knižnej predlohe. Napriek tomuto malému zaváhaniu ide o jednoznačný tip na návštevu kina.
V kinách od 05. 06. 2014.

| On 06, Jún 2014

Znova a znova prežívať ten istý deň. Základný motív nového letného blockbusteru sme mali možnosť vidieť už niekoľkokrát. Stačí spomenúť filmy Na Hromnice o deň viac, Zdrojový kód, Zítra vstanu a opařím se čajem alebo dokonca istý diel seriálu Xena. Čo navyše ponúka dielo vytvorené pod režijným vedením Douga Limana?

 

 

Bill Cage je marketingový odborník a hovorca ozbrojených síl v jednom. Keďže vodu káže a víno pije, nikdy sa neocitol na bojisku, nedržal v rukách zbraň ani nepochodoval v močiaroch. Po generálovom rozkaze sa preto odmietne zúčastniť výsadku, ktorý má zachrániť našu planétu pred totálnym zničením krvilačnou mimozemskou rasou. Po niekoľkých vzájomných úsmevoch sa podplukovník Cage zobúdza na vojenskej základni ako dezertér degradovaný na vojaka. Hneď na druhý deň sa ocitne v obrovskom chaose, pričom sa mu so šťastím podarí zabiť výnimočnejšieho z nepriateľov. Vďaka tomu získa špeciálnu schopnosť – vrátiť sa na začiatok predchádzajúceho dňa a znova ho prežiť. Ocení ju o niekoľko sekúnd neskôr, keď prvýkrát zomrie. Práve sa zrodila posledná nádej ľudstva…

Liman (Agent bez minulosti, Pán a pani Smithovci) stojí na pomyselnom piedestáli hollywoodskych režisérov pomerne vysoko. Tentokrát sa podujal preniesť na plátno akčnú počítačovú hru. Nie, tá nebola predlohou, bola ňou kniha japonského spisovateľa Hiroshi Sakurazaka, no tento film ju v mnohom pripomína. Obrovské množstvo akcie sa predovšetkým v prvej polovici strieda s humornými scénami, vyplývajúcimi z rôznych spôsobov ako sa dopracovať k smrteľnému úrazu. Niekedy mu na druhý svet (teda skôr druhý deň) pomôže odhodlaná bojovníčka Rita Vrataski, ktorá pred časom sama získala rovnakú schopnosť, ale prišla o ňu. Keď si v jednej scéne Bill zlomí nohu, bez milosti ho zastrelí. Nuž, nemôžeme strácať čas.

Myšlienka opakovaného dňa síce nie je originálna, ale tvorcovia sa s jej spracovaním popasovali statočne. Dej nie je ľahko predvídateľný a komunikácia medzi postavami funguje na logickom princípe. Tom Cruise (pán herec) a Emily Blunt (pani herečka) sú neuveriteľne uveriteľní a vo svojich postavách sa očividne cítia dobre.

Na hrane zajtrajška je jeden z najlepších sci-fi filmov poslednej doby, a to vďaka zručnému režisérovi, skvelému hereckému obsadeniu, kvalitnému scenáru, schopnému kameramanovi a empatickému soundtracku, ktorý hrá presne vtedy, keď je potrebný. Malé mínus patrí zmätočnému záveru, odlišnému od verzie v pôvodnej knižnej predlohe. Napriek tomuto malému zaváhaniu ide o jednoznačný tip na návštevu kina.

Akčný sci-fi triler, USA/Austrália, 2014, 113 min., réžia: Doug Liman, hrajú: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton, Jeremy Piven, Lara Pulver, Charlotte Riley, Jonas Armstrong, Marianne Jean-Baptiste, Kick Gurry, Dragomir Mrsic, Lee Asquith-Coe, Madeleine Mantock, Tony Way a ďalší.