Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Godzilla – road movie s príšerou

Review Overview

Konečný verdikt
7
7

Môže byť

Najnovšia Godzilla je skôr odkazom na japonský originál ako Emmerichovu predstavu neľútostnej príšery. Napriek scenáristickým nedokonalostiam neurazí ani staršieho diváka, ktorému ponúkne pozerateľnú oddychovku.

V kinách od 15. 05. 2014.

| On 18, Máj 2014

Keď sa pred šesťdesiatimi rokmi prvýkrát objavila príšera z dielne japonského štúdia Toho, nikto nemohol tušiť, aká legenda sa z nej stane. Odvtedy bola hlavnou postavou tridsiatich filmov, čo jej zaručilo nesmrteľnosť.

Naposledy ju na plátna kín preniesol Roland Emmerich, ale výsledkom boli rozpačité reakcie a neúspech u divákov. Štúdio Warner Brothers tentokrát ponúklo režisérsku stoličku neznámemu Britovi.

Slniečko svieti, rodinka je šťastná, aj keď prehnane pracovitý otec trochu kazí idylku. Syn odchádza autobusom do školy, obaja rodičia za prácou do elektrárne. Nič nenasvedčuje tomu, že sa blíži katastrofa. Osud však býva krutý. Po otrasoch zeme dôjde k úniku radiácie a Joe Brody v okamihu prichádza o svoju milovanú manželku. Prejde pätnásť rokov, no on sa stále snaží zistiť, čo bolo skutočnou príčinou tragédie. Syn Ford si medzitým založil rodinu a slúži v armáde. Bezvýsledné pátranie sa čoskoro zmení na boj o život, a to vďaka jednej nevinnej návšteve zakázanej zóny…

Mimochodom, zakázaná zóna. To je aj slovenský preklad prvotiny režiséra Garetha Edwardsa. Ako fanúšik Godzilly prijal ponuku, ktorá sa neodmieta a za 160 miliónov dolárov nakrútil pokračovanie jej dobrodružstiev. Rozpočet bol asi dostatočne veľký, lebo sa do príbehu dostali dokonca dve ďalšie príšery, nazvané MUTO. Tie sa chcú spáriť, ale Godzille sa tento ich nápad nepáči a rozhodne sa proti nim bojovať. Kým sa stretnú, prejdú dlhú cestu z Japonska až do amerického San Francisca. Ľudia sú tak preradení do úlohy štatistov rozhodujúcich sa medzi dvoma možnosťami – použiť či nepoužiť atómovú bombu, to je otázka.

Ako memento tragických udalostí v Hirošime a Nagasaki tu vystupuje doktor Serizawa. Ten vie, čo dokáže napáchať ničivá sila. Stvárňuje ho výborný Ken Watanabe, ktorý spolu s Bryanom Cranstonom a Davidom Strathairnom zastupuje staršiu a zároveň tú charakterovejšiu časť hereckého obsadenia. Aaron Taylor-Johnson spolu s Elizabeth Olsen podávajú slušný výkon. Vizuálne aj zvukovo je snímka na vysokej úrovni. Godzilla vyzerá ako zo starej školy, čím tvorcovia dokazujú svoju oddanosť originálu. Jej typický rev dopĺňa skvelý soundtrack Alexandra Desplata. Scenár je nevyvážený, prekrývajú sa v ňom viaceré nesúrodé prvky. Napriek pravdepodobnému zámeru štúdia vytvoriť z tohto diela letný blockbuster je v ňom viac drámy a menej akcie.

Dobrodružno-akčný film, USA, 2014, 123 min., réžia: Gareth Edwards, hrajú: Aaron Taylor-Johnson, Bryan Cranston, Elizabeth Olsen, Juliette Binoche, David Strathairn, Ken Watanabe, Al Sapienza, Sally Hawkins, Brian Markinson, Richard T. Jones, Victor Rasuk a ďalší.