Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Mark Rothko, život poklesu k sláve

Mark Rothko, život poklesu k sláve
Mark Rothko No. 14

| On 09, Máj 2014

„Oranžová, žltá, červená“, obraz, ktorý sa predal za 87 miliónov dolárov, čím sa stal najdrahšie predaným výtvarným umeleckým dielom po druhej svetovej vojne. Autor, americký maliar lotyšského pôvodu, Mark Rothko, sa narodil 25. 9. 1903 v Daugavpilse, v Lotyšsku ako Marcus Rothowitz. Čo stojí za jeho úspechom?

Bol štvrtým dieťaťom lekárnika Jacoba Rothkowitza a jeho manželky Anny. Jeho židovský pôvod sa na ňom prejavil v tom najlepšom slova zmysle. V škole vynikal, dokonca preskočil niekoľko ročníkov. V roku 1921 získal prospechové štipendium a nastúpil na Yale Univesity, kde študoval širokú škálu predmetov: angličtinu, francúzštinu, európsku históriu, matematiku, biológiu, ekonomiku, dejiny filozofie a psychológiu. Protižidovská a elitárska atmosféra na univerzite ale kumulovala, a tak Rothko v roku 1923 zo školy odišiel a presťahoval sa do New Yorku.

Sú okamihy, ktoré okolo nás preplávajú ako ryba, ktorá sa už na to isté miesto viac nevráti. Tých je zrejme väčšina. A potom sú tu tie, ktoré nás ovplyvnia do špiku našej mysle. Pre Rothka to bola jeseň roku 1923, deň, kedy odišiel za priateľom do Art Students League, kde videl, ako študenti umenia skicujú nahý model. Prihlásil sa na New School of Design a Art Students League.

Edith Sacharová, návrhárka šperkov, s ktorou sa v roku 1932 zoznámil, sa v tom istom roku stala jeho manželkou. V dobe, keď mu ako Židovi žijúcemu v Amerike, udeľujú americké občianstvo, si mení meno na menej židovsky znejúce Rothko.

Svoje obrazy oslobodil od akýchkoľvek figuratívnych prvkov a svoje abstraktné kompozície začal nazývať podľa farieb či čísel, aby neparalyzoval divákovu myseľ. Aj to bola odpoveď na nie veľmi pozitívne reakcie kritikov po jednej z jeho výstav.

Rozvod, depresia, noví ľudia, prostredie, podpora jeho umenia. Následne na to nová manželka, ilustrátorka detských knižiek, Mary Alici Beistelová. Jeho tvorba prešla do tzv. multiformy, spojenia surrealizmu a abstrakcie. Neskôr začína vytvárať rozmerné plátna, s dvomi či tromi blokmi farieb.

V roku 1952 sa v New Yorku koná výstava amerických abstraktných expresionistov. Paradoxne, aj napriek relatívnemu úspechu, čo sa predaja týka, upadá stále viac do depresií a cíti sa kupcami nepochopený. Dištancuje sa od zaradenia tvorby do štýlu. V roku 1958 dostáva ponuku svojou tvorbou vyzdobiť plátna v reštaurácii Four Seasons. Jeho cieľom je vytvoriť niečo, čo „by pokazilo chuť každému bastardovi, ktorý by v tej miestnosti jedol.“ Po návrate z Talianska ale od projektu ustúpil.

Jeho ďalšou vidinou bolo vytvoriť tzv. Rothkovu kaplnku, ako svoje najdôležitejšie umelecké prehlásenie. Rothko ale túto kaplnku neuvidel nikdy dokončenú. Manželka ho opúšťa kvôli impotencii, jeho zdravotné problémy sa kopia, depresia prerastá do nezvládnuteľných rozmerov. Jeho život sa končí na podlahe, prerezaním zápästia žiletkou.

Celý život sa snažil o umenie, ktoré má čo povedať. Ktovie, či to niečo hovoril svetu, alebo viedol celou svojou umeleckou produktivitou dialóg v sebe a so sebou.