Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Divergencia – vyberieš si modrú alebo červenú tabletku?

Review Overview

Konečný verdikt
7
7

Môže byť

Divergencia predstavuje sympatický prírastok do širokej rodiny. Napriek zrovnávaniu s Hrami o život, Twilight ságou či Enderovou hrou ide vlastnou cestou a dáva priestor nádeji v sľubné pokračovanie.

V kinách od 08. 05. 2014.

| On 08, Máj 2014

Žáner dystopického sci-fi prežíva svoj zlatý vek. Postapokalyptický svet sa v rôznych podobách objavuje na plátnach kín, aby vytváral kulisu pre príbehy o prežití, boji o moc, úniku pred nespravodlivosťou, často obsahujúcich romantickú líniu. Nováčikom na scéne je mladá spisovateľka Veronica Roth, autorka trilógie so sympatickou hlavnou hrdinkou. Filmové spracovanie jej prvého príbehu sa práve dostáva do našich kín.

Beatrice je šestnásťročné dievča, žijúce v zničenom Chicagu. Obyvatelia mesta sú rozdelení do piatich frakcií – Harmónia, Otvorenosť, Informovanosť, Sebazaprenie a Neohrozenosť. Každý mladý človek v jej veku musí podstúpiť test, ktorý určí, do akej patrí. Počas slávnostného ceremoniálu sa ale môže rozhodnúť inak. Keď si raz vyberie, niet cesty späť. Tris sa ocitne v zložitej situácii. Nejednoznačný výsledok jej testu je veľmi neobvyklý. Ukáže sa, že má vlohy chatakteristické pre viaceré frakcie, čo znamená divergenciu. Nebezpečný jav, ktorý musí byť eliminovaný. Rozhodne sa bojovať s osudom, no cesta k cieľu bude tŕnistá…

Režisér Neil Burger sa do povedomia divákov dostal snímkami Iluzionista, Šťastlivci či Neohrozený. Tentokrát sa rozhodol spracovať námet, o ktorom hovoria milióny čitateľov na celom svete. Uspokojiť ich rôzne nároky preto možno nebude úplne jednoduché, najmä ak sa do kina dostanú hĺbavejšie zmýšľajúci diváci. V príbehu totiž nenájdete konkrétnejšie vysvetlenie vzťahov medzi frakciami, to, ako vlastne spoločnosť funguje alebo z akého dôvodu je potrebný úvodný test, keď si každý môže vybrať slobodne. Knižná predloha popisuje niektoré scény drsnejšie, tvorcovia filmu však pravdepodobne chceli dosiahnuť rating, umožňujúci prístup všetkým vekovým kategóriám.

Menej efektov neovplyvňuje vysokú úroveň vizuálneho spracovania. Úvodné zábery sú zaujímavé, kamera využíva celky, neskôr sa sústreďuje predovšetkým na tváre hercov. Soundtrack je pomerne jednoduchý, chýba výraznejšia hudobná téma. Okrem obrazu hodnotenie vyzdvihuje režisérske uchopenie námetu a predovšetkým herecké obsadenie. Hroziace romantické klišé zvládli hlavní hrdinovia v podaní Shailene Woodley a Theo Jamesa bez problémov, ich rodiaci sa vzťah vzniká plynulo, uveriteľne. Kate Winslet je správna záporáčka, rovnako ako je Zoë Kravitz oddanou kamarátkou Tris.

Dobrodružné sci-fi, USA, 2014, 139 min., réžia: Neil Burger, hrajú: Shailene Woodley, Kate Winslet, Miles Teller, Ray Stevenson, Ansel Elgort, Theo James, Jai Courtney, Ashley Judd, Maggie Q, Tony Goldwyn, Zoë Kravitz, Mekhi Phifer, Ben Lloyd-Hughes, Justine Wachsberger, Amy Newbold a ďalší.