Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Keď tradičný príbeh lásky ožije trochu netradične. Julio & Romea v SND

Keď tradičný príbeh lásky ožije trochu netradične. Julio & Romea v SND

| On 29, Apr 2014

Najznámejšia Shakespearova tragédia o nedovolenej láske opäť ožila. No tento raz, trochu inak.

Netradičné spracovanie originálnym spojením divadla a tanca sa stalo výsledkom spolupráce hiphopového odborníka a choreografa Laciho Strikea v spolupráci s režisérkou Soňou Ferancovou a Baletom SND.

,,Začínam mať pocit, akoby som 25 rokov tancoval a makal preto, aby som urobil práve túto vec. Slobodne som začal tvoriť, dozrel som, stretol správnych ľudí. Miešame dva umelecké svety. Ulietame si, bavíme sa. Tím tanečníkov maká na spoločnej veci. Nemyslíme na seba, ale na NÁS a na TO. Je TO svojské, iné, ťažko zaraditeľné, popritom ľudské a zábavné. Prekračujeme hranice. Bude sa vám TO páčiť…. Lepšie TO byť nemôže.“ (Laci Strike)

Hiphopovo-divadelné predstavenie Romeo a Julia predstavuje kombináciu humoru, farieb a špičkových choreografií, ktoré predvádza zoskupenie streetových umelcov Strike Force 1. Tí sa neboja prekračovať hranice svojho žánru a slobodne komunikovať s publikom s rôznymi tanečnými štýlmi. Shakespearova tragédia sa v ich podaní mení na tragikomédiu, ktorá príbeh lásky spojený s nenávisťou posúva k nečakaným pointám. Aj napriek ,,neprerozprávaniu“ kompletného príbehu, inscenácia Soni Ferancovej zobrazuje podstatu príbehu lásky v skladačkách, doplneného pestrými a originálnymi kostýmami dotvárajúcimi celkový efekt.

Počas predstavenia Romeo a Julia budete mať zaručene úsmev na perách. Ak patríte medzi milovníkov tanca, divadla alebo chcete spoznať niečo netradičné, rozhodne si nenechajte ujsť najbližšie divadelno-hiphopové predstavenie Romeo a Julia. Rok 2014 prinesie ešte 7 predstavení vrátane zimnej sezóny. Viac informácií o najbližších reprízach hry Romeo a Julia nájdete na stránke www.snd.sk.

Ide sa na turné!

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorým Bratislava nevyhovuje, nezúfajte. Strike Force 1 prídu za vami!

Trnava, Trenčín, Prešov, Michalovce, Handlová, Poprad, Žilina a Piešťany ožijú najslávnejším príbehom lásky vďaka predstaveniu Julio a Romea už v najbližších týždňoch. Osem zastávok spolu s ôsmimi predstaveniami majú pred sebou hiphopoví tanečníci Strike Force 1.Možnosti kúpy lístkov a podrobnosti o týchto predstaveniach nájdete na stránke www.lacistrike.com.

Na otázky kedy turné začína, ako vznikla táto myšlienka a koľko trvali prípravy účinkujúcich na toto hiphopové tanečné divadlo nám už zodpovie predstaviteľ hlavnej postavy Romea a zároveň choreograf projektu v jednom Laci Strike.

Keď sa ,,ulica“ rozhodne spojiť s SND

Ako dlho prebiehali prípravy na predstavenie Romeo a Julia, ktoré sme mali možnosť a stále máme možnosť vidieť v SND?

,,Prípravy konkrétne na toto predstavenie prebiehali veľmi dlho. Trvali skoro rok, a to aj z toho dôvodu, že je to predstavenie, kde sa prelína tanečný výkon s hereckým, a to herecké sme my doteraz nepoznali. Ja, chlapci a Peťka sme sa tomu museli priučiť. Absolvovali sme tréningy herectva so Soňou Ferancovou, ktorá je zároveň aj režisérkou tohto projektu. Chceli sme vytvoriť práve taký tvar, aby to nebol vyslovene iba tanec, ale aby to bolo niečo nové, iné. Aj napriek tomu, že sme hiphopoví (streetoví) tanečníci, tak v tomto projekte sa nachádza aj hudba, ktorá nie je hiphopová. Chceli sme tancovať na niečo úplne iné, ako sme zvyknutí, pretože je to oveľa ťažšie. K tým hiphopovým projektom sa ešte vrátime. “

Plánujete niečo podobné ako predstavenie Romeo a Julia v blízkej budúcnosti?

,, Plánujeme, chceli by sme. Veľmi by sme chceli zaspolupracovať s Baletom SND a s ich tanečníkmi a tam konfrontovať klasiku verzus street s tým, že by sa tam používala aj klasická aj hiphopová hudba. Na niečom takomto by sme to predstavenie chceli stavať. Zatiaľ sú tieto plány iba v diskusiách.“

Zaregistrovala som, že plánujete slovenské turné 2014 práve s predstavením Romeo a Julia. Čo vás k tomu videlo, kde a kedy začínate?

,,Áno. Ideme na turné, ktoré sa začína 23. apríla v Trnave. Čo nás k tomu viedlo? Dostávali sme pomerne veľa otázok ohľadom toho, či vycestujeme. Aj práve preto sa snažíme ísť za ľuďmi. Doba je ťažšia a nie každému vyhovuje cestovať do Bratislavy. Buď už z finančných dôvodov alebo z diaľkových. Celkovo máme pred sebou 8 zastávok po celom Slovenku, na čo sa samozrejme veľmi tešíme.“