Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Vášeň medzi riadkami

Review Overview

Konečný verdikt
6
6

Neurazí

Film neurazí ani neprekvapí, ale v prípade, že máte radi obdobie 19.storočia, zaujme.

| On 27, Apr 2014

Film, režírovaný Ralphom Fiennesom nám predstavuje príbeh spisovateľa Charles Dickensa a jeho románik s mladou divadelnou herečkou Nelly Ternan. Filmom sa prelínajú dve línie: súčasná a minulá. V tej súčasnej Nelly spomína na svoj vzťah s Charlesom Dickensom (Ralph Fiennes), s ktorým sa prvýkrát stretla ako osemnásťročná. V tom čase už bol Dickens slávnym spisovateľom, a ženatým mužom. Napriek všetkému sa Dickens do Nelly zaľúbi a ona mu lásku opätuje.

Vo viktoriánskom Anglicku je však ľúbostný vzťah ženatého spisovateľa a mladej herečky skôr škandálom, aj preto, že Dickens sám má deti, a manželku (Joanna Scanlan), ktorá však vzhľadom nemôže Nelly konkurovať.

Nellyina matka si však uvedomuje, kam tento vzťah môže dospieť a snaží sa viesť dcéry k tomu, aby si uvedomovali svoje postavenie. Napriek tomu, že sa Nelly snaží sprvoti bojovať sama so sebou, v konečnom dôsledku neodolá pokušeniu a zaľúbi sa do Charlesa.

Ralph Fiennes ako režisér zameriava celý film skôr na Nellyine pocity, ukazuje jej prežívanie a vyrovnávanie sa s tým, čo zažíva. Neuvedomuje si, čo to znamená byť milenkou ženatého muža, a napriek tomu, že ju Dickens finančne zaistí, musí sa zmieriť s rolou „neviditeľnej“ ženy. Postava Dickensa je vykreslená ako postava slávneho spisovateľa, ktorý si môže dovoliť spôsobiť škandál.

Myslím si však, že názov nie celkom zodpovedá obsahu filmu. Keďže sa príbeh odohráva vo viktoriánskom 19.storočí, niet pochýb, že vášeň je zakázaný cit. Vo filme vášeň nie je tak dominantná, ako som pred vstupom do kinosály očakávala.