Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Alfons Mucha – tvorca Art nouveau

Alfons Mucha – tvorca Art nouveau

| On 22, Apr 2014

Čo vám ako prvé napadne, keď sa povie secesia? Samozrejme, fantázii sa medze nekladú, ale určite Vám medzi asociáciami mysľou preletí i Mucha.

Alfons Maria Mucha sa narodil 24. júla 1860 v Ivančiciach na južnej Morave. Jeho sláva sa zrodila takisto zo dňa na deň, keď dostal ponuku na vytvorenie plagátu na predstavenie Gismonda od vtedajšej prestížnej parížskej herečky, Sarah Bernhardt. Aj napriek nekonvenčnosti tohto námetu, ktorý sa sprvu bál prijať i samotný tlačiar, si plagát získal taký úspech, že ho niektorí zberatelia v noci vyrezávali žiletkou zo zavesených tabulí. Takto došlo k zmluve medzi Bernhardtovou a Muchom, ktorá zahŕňala kostýmy, javiskové dekorácie, návrhy pre časopisy, obaly kníh, plagáty, nábytok či šperky.

Jeho cesta ku sláve, aj keď to tak nemusí vyzerať, nebola vôbec ľahká. Pretĺkal sa Brnom, Mníchovom (Akadémia výtvarných umení), Viedňou či Parížom (Julianova akadémia). Paradoxom je, že ho Akadémia výtvarných umení v Prahe neprijala, údajne pre nedostatok talentu. Mýliť sa je ľudské, čo dokazuje aj fakt, že Muchu v Amerike vítali ako najväčšieho dekoratívneho umelca sveta.

V čom teda spočíval jeho kumšt, premeniť úžitkové a každodenné umenie na majstrovské dielo? Nie nadarmo sa považuje za jedného zo zakladateľov plagátovej tvorby, nielen preto, že tento druh umenia produkoval vo „veľkom“, ale hlavne preto, že v reklame zaujal nový postoj. Do svojej tvorby vniesol emócie, ktoré obliekol do tvárí či tiel krásnych žien. Efekt sa tak stal niekoľkonásobne väčším.

Alfons Mucha bol nepopierateľným patriotom. Vďaka americkému sponzorovi začal tvoriť cyklus monumentálnych plátien – Slovanskú epopeju, ktorý tvoril osemnásť rokov a nikdy ho nedokončil. Pracoval na ňom po príchode do rodného Česka a svadbe s Máriou Chytilovou, s ktorou mal neskôr Jaroslavu a syna Jiřího. Do každodenného života Čechov priniesol známky, bankovky, či policajné uniformy.

Cyklus svojho života uzavrel 14. júla 1939 po výsluchu gestapom na zápal pľúc. Art nouveau, secesia, Jugendstil. Hnutie, ktoré sa stalo Muchovým druhým ja a vďaka ktorému sa stal jedným z mála výtvarných umelcov, ktorého jeho tvorba preslávila už za jeho života.