Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Transcendencia – Johnny Depp chce ovládnuť svet

Review Overview

Konečný verdikt
6
6

Neurazí

Transcendencia je film so sľubným námetom, kvalitným obrazovým spracovaním a hereckým obsadením, no s priemerným scenárom a chýbajúcou pevnou rukou skúseného režiséra. V kinách od 17. 04. 2014.


| On 19, Apr 2014

Všadeprítomný internet môže byť dobrým sluhom, ale aj zlým pánom. Virtuálna realita čoraz viac ovplyvňuje naše myslenie a zasahuje do skutočného sveta. Samozrejme, ak sa táto sieť využíva správne, na zlepšenie kvality života, potom ju treba podporovať. Prekročenie morálnych či technologických hraníc však môže spôsobiť zmenu, akú sme doteraz nezažili. A práve o takejto situácii rozpráva snímka nakrútená dvorným kameramanom Christophera Nolana.

Geniálny vedec Will Caster sa spolu so svojou manželkou Evelyn snažia o lepšiu budúcnosť pre nás všetkých. Pracujú na prevratnej technológií, vďaka ktorej bude možné liečiť choroby alebo pomáhať prírode v regenerácii. Po jednej z donorských prednášok Willa postrelia. Hoci zranenie nevyzerá vážne, krvné testy potvrdia opak. Zostáva mu niekoľko týždňov, ktoré kvôli chorobe nemôže naplniť prácou na projekte, preto svoj čas venuje manželke. Tá sa s jeho blížiacou smrťou nedokáže zmieriť, a tak vymyslí plán. Láska jej však zatieni logické myslenie a po tom, čo prenesie časť Willovej osobnosti do počítača, poskytne mu prístup k celosvetovej sieti. Na jednej strane má okamžite k dispozícii všetky poznatky, aby ich mohol rozvíjať a zlepšovať, no na strane druhej tým získava prakticky neobmedzenú moc…

Wally Pfister si ukrojil veľké sústo. Ako oscarový kameraman sa po niekoľkých rokoch práce s geniálnym režisérom rozhodol, že nakrúti svoje vlastné dielo. Znalosti z jeho pôvodnej profesie sú viditeľné už od prvých sekúnd. Zábery sa premyslene menia, spomalené padanie dažďových kvapiek zo slnečníc pridáva na emocionálnom vyznení.

To, čo túto snímku zráža na kolená, je predovšetkým scenár. Ten obsahuje veľa logických nedostatkov, čím oslabuje silu jednotlivých scén. Dej navyše akoby postupne spomaľoval, namiesto toho, aby došlo k zásadnejšiemu prielomu. Hodnotenie ešte okrem audiovizuálnej stránky u mňa zvyšujú herecké výkony. Johnny Depp aj Rebecca Hall pôsobia vierohodne, veríme ich myšlienkam aj pohnútkam, ktoré ich vedú k neznámym dôsledkom. Morgan Freeman však mohol mať trochu väčší priestor.

Sci-fi dráma, USA, 2014, 120 min., réžia: Wally Pfister, hrajú: Johnny Depp, Morgan Freeman, Kate Mara, Rebecca Hall, Cillian Murphy, Paul Bettany, Cole Hauser, Cory Hardrict, Olivia Dudley, Clifton Collins Jr., Luce Rains, Wallace Langham, Chad Brummett, Josh Stewart a ďalší.