Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Veľká nádhera – hľadanie zmyslu života

| On 06, Apr 2014

Kde sa ukrýva pravá podstata nášho života? Mnohí sa ženú za niečím, čo ich po rokoch aj tak neurobí šťastnými. Až potom pochopia, že sa pozerali na svet úplne zle. Začnú hľadať a vrátia sa v myšlienkach až na úplný začiatok. S touto podstatou bol nakrútený film Veľká nádhera, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad vlastným životom.

Film oceňovaného talianskeho režiséra Paola Sorrentina má jedinečný štýl, ktorý možno pozorovať aj v jeho ostatných dielach. Táto komediálna dráma nezaostáva a Sorrentino využíva zaujímavé obrazové aj zvukové aspekty, ktoré dodávajú filmu tajomnosť a donútia nás premýšľať. Film Veľká nádhera získal Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film a aj to svedčí o jeho kvalite.

Spisovateľ a novinár Jep (Toni Servillo) hľadá samého seba v krásnom starnúcom Ríme, ktorý mu odhaľuje mnohé veci. Večery trávené s priateľmi a polemizovanie nad trápením ho donútia premýšľať nad tým, prečo napísal za celý svoj život len jednu jedinú knihu. Pomaly sa stráca aj na večierkoch, ktoré mu dovtedy dodávali chuť do života. Začne vnímať samého seba z úplne inej stránky. Zrazu si začne uvedomovať svoju starobu a premárnený život.

Scény sa menia z pokojných na búrlivé, z tichých na hlučné a zo smiešnych na smutné. Práve toto vám pomôže vidieť kontrast medzi nimi a nájsť to, čo je podstatné. Je to nádhera zo života. Ale akého života? Na to bude musieť prísť každý sám.

Film je určený pre diváka, ktorá sa vie koncentrovať a vnímať celý dej od začiatku až do konca. Je veľmi ťažké na prvýkrát pochopiť všetky súvislosti, a preto je dobré vrátiť sa k nemu opäť. Nie preto, že ho dostatočne nepochopíte, ale preto, že v ňom nájdete možno ešte o čosi viac.