Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Jasmínine slzy

| On 05, Apr 2014

Na poslednom udeľovaní cien Americkej akadémie filmových umení a vied si Oscara za najlepší ženský výkon vo filme odniesla herečka Cate Blanchett. A práve za rolu vo filme Woodyho Allena Jasmínine slzy (Blue Jasmine).

Film rozpráva príbeh zrelej ženy Jasmíny (Cate Blanchett), ktorá náhle prichádza o všetko, čo vo svojom živote dovtedy považovala dôležité – o manžela (Alec Baldwin), syna, priateľov, veľký dom a peniaze. Prakticky o všetko. Po psychickom zrútení sa nasťahuje ku svojej sestre Ginger (Sally Hawkins), s ktorou nemá až tak dobrý vzťah, chce však začať odznova.

Jasmína je natoľko zvyknutá na život „v lepšej spoločnosti“, že život svojej sestry pokladá za prízemný a nevie sa stotožniť s tým, že by sa mala začleniť práve do tohto života. Postupne však zisťuje, že si nie je schopná nájsť prácu, s ktorou by bola spokojná a zaradiť sa tak do spoločnosti. Napriek tomu sa pokúša zachovať si aristokratické spôsoby.

Príbeh sa odvíja v dvoch dejových líniach. V súčasnosti, kde sa Jasmína snaží začať žiť odznova a v minulosti, kedy spomína na to, čo sa odohralo. Napriek tomu, že prelínanie týchto dvoch línií spočiatku pôsobí rušivo, v konečnom dôsledku dáva zmysel.

Herecký výkon Cate Blanchett ako Jasmíny je nepochybne skvelý, je však škoda, že počas celého trvania filmu zostáva v jednej roli, zúfalej ženy, po zrútení alebo tesne pred ním. Film sa pohybuje na hrane medzi komédiou a tragédiou, a plynie, no ku koncu miestami stagnuje. Napriek tomu režisér Woody Allen majstrovsky ukazuje, aký silný môže byť pád, ak ste príliš vysoko, a ak sa snažíte pred pravdou, ktorú nechcete vidieť, privrieť oči.

Hoci je toto môj prvý stret s filmom od Woodyho Allena, a v prvom momente som nevedela, čo si myslieť, sú Jasmínine slzy hlbokou sondou do psychiky postáv. V prípade, že máte radi filmy, ktoré vo vás zanechajú silný dojem, tak je práve tento presne pre vás.

Jasmínine slzy (Blue Jasmine), dráma/komédia, USA, 2013, 98 minút.