Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Koľaje osudu

Review Overview

Konečný verdikt
8
8

Odporúčame

Silný príbeh stvárnený rovnako silnými hereckými osobnosťami. Poteší aj náročnejšieho diváka.

| On 04, Apr 2014

Skutočný príbeh muža, ktorého život poznačila vojna, železnica a žena, v ktorej našiel dôvod ísť ďalej.

Film Koľaje osudu (Railway Man) sa odohráva v dvoch prelínajúcich sa časových rovinách. Jedna z nich predstavuje roky počas 2. svetovej vojny a Eric Lomax je jedným z mladých britských vojakov v juhovýchodnej Ázii. Keď sa vzdali, Japonci im povedali, že nie sú chlapi, pretože skutoční chlapi by zomreli od hanby. Potom ich donútili stavať železnicu, z ktorej Japonsko bude profitovať.

V druhej rovine sa príbeh posúva do 80. rokov, kedy Eric navštevuje pravidelné stretnutia vojnových veteránov a, rovnako ako mnohí iní, sa ešte vždy nevie vyrovnať s tým, čím prešiel. Stále ho niečo púta k železniciam a práve vo vlaku stretáva Patti, ktorá sa neskôr stane jeho ženou. Keď sa však od svojho bývalého veliteľa Finlaya dozvie o tom, že stále žije muž menom Takaši Nagase a kde je, myslí si, že konečne dosiahne svoj cieľ – zabije ho a pomstí sa. Takašiho si najväčšmi spája so svojím utrpením počas vojny. Bol totiž japonským tlmočníkom, ktorý sa z neho snažil vypáčiť rôzne informácie, okrem iného aj krutým mučením.

Napriek krutému uvedomeniu si toho, že ide o skutočný príbeh a toho, čo 2. svetová vojna napáchala na ľuďoch, v tomto filme nájdete aj niekoľko momentov, ktoré budete považovať za vtipné a milé, najmä vo vzťahu Erica a Patti. Taktiež, práve keď si uvedomíte, že sa to naozaj stalo, a keď ste svedkami toho, ako to celé dopadlo, zistíte, že ide o neuveriteľne silný príbeh. Tiež musím pochváliť trailer k tomuto filmu, ktorý je spracovaný naozaj výborne. Chvíľami som síce mala pocit, že v ňom bolo využité množstvo dosť podstatných scén a film ma už nemôže ničím prekvapiť, ale našťastie sa takéto momenty našli. Čo sa týka toho, pre koho film Koľaje osudu je alebo nie je určený, asi z neho nebudete mať ktovieaký zážitok, ak vám nič nehovoria vojnové filmy, prípadne voči nim prechovávate nejaký druh averzie, ale v každom prípade myslím, že sa sa oplatí vidieť ho. Nielen kvôli silnému príbehu, ale taktiež výbornému obsadeniu. Prajem príjemné sledovanie!

Dráma, Veľká Británia/Austrália, 2013, 116 minút, knižná predloha: Eric Lomax, réžia: Jonathan Teplitzky, hrajú: Colin Firth, Nicole Kidman, Stellan Skarsgård, Hiroyuki Sanada, Jeremy Irvine a ďalší.