Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Zimný príbeh – rozprávka pre dospelých

| On 03, Apr 2014

Reklamy, bilbordy a trailery nás lákajú na filmy prichádzajúce práve do kín. V tomto období je ich naozaj veľa, ktoré sa oplatí vidieť. Čo tak ale pozrieť si jeden z nich, vôbec nie taký starý, ktorý stojí za spríjemnenie si oddychového večera?

Prvé mesiace v roku nám so sebou priniesli Zimný príbeh. Okrem chladného prostredia, ktoré sa dalo očakávať z názvu a zhodovalo sa vtedy aj s tým našim, si režisér Akiva Goldsman pripravil pre divákov romantický  dej prepletený rozprávkovým mysterióznym motívom a časom trvajúcim viac než jeden človek môže zažiť. Čo ho potom držalo stále nažive?

Peter Lake, biely kôň a kučeravé dievča

Peter Lake (Colin Farrell) mal talent vo svojom obore. Kradol. Ako bábätko v roku 1895 priplával malou loďkou do USA, kde ho vyslali jeho rodičia, pretože im nebolo umožnené emigrovať z Európy. Sotva ho spoznáme už ako zlodeja, zistíme tiež, že sa nepohodol so svojím šéfom Pearlym (Russell Crowe). Ten sa rozhodol, že Peter môže žiť jedine, keď bude pracovať pre neho. A to on viac nechcel.

Pri úteku Petra zachránil biely kôň, ktorý mu stál v ceste. Nevedel, odkiaľ sa tam vzal, ale na istý čas sa mu stal priateľom. Chcel s ním utiecť z mesta, ale ešte predtým koňa nechal pred zdanlivo opusteným domom, pripravený odniesť si z neho to najlepšie. Vyrušilo ho však mladé krásne dievča s červenými kučeravými vlasmi. Romantický dej sa viaže práve k nim dvom. Zamilovali sa do seba. Beverly (Jessica Brown Findlay) však mala suchoty. Trpela ochorením, pre ktoré, aby sa schladila, spávala v stane nad domom. Krásne momenty, plné veľkej lásky dvoch mladých ľudí, tak ukazujú aj Petrovu snahu zachrániť ju.

Obľúbený motív boja medzi dobrom a a zlom

Rozprávka pre dospelých, ako tiež označujú Zimný príbeh, nie je len romantickým príbehom. Je to takisto boj dobra a zla vykreslený aj tým, že keď Peter Lake zistí, že žije už dlhšie, ako by mal a vôbec nezostarol, objaví sa vtedy taktiež nezmenený Pearly. Na strane zla je celý čas Lucifer (Will Smith), ktorý však váha nad tým, či Pearlymu opäť pomôže vyhrať súboj medzi anjelmi a démonmi.

Film je plný zvratov, kedy si je divák takmer istý, čo sa stane a pri tom sa dej vyvinie úplne inak. Pokiaľ ste tento zaujímavý príbeh ešte nevideli a máte pred sebou spomínaný oddychový večer či chuť na romantiku alebo spleť záhadných obrazov, pozrite si ho bez toho, aby vám bola vyzradená pointa filmu a neočakávaný záver.