Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Aj na Slovensku máme skvelé detektívky

Aj na Slovensku máme skvelé detektívky

| On 01, Apr 2014

Dominik Dán je dôkazom, že fanúšikom detektívnych románov sa určite oplatí siahnuť do slovenských radov a nie len po zahraničných autoroch.

Autor, ktorý vystupuje pod pseudonymom Dominik Dán, sa stal najznámejším spisovateľom slovenských detektívnych románov súčasnosti. Svoju identitu utajuje kvôli postu, ktorý aktívne zastáva v službách polície na oddelení vrážd. Preto sú mnohé informácie o ňom nejasné a dokonca mylné. V jednom rozhovore uviedol, že aj na obálkach jeho kníh je uvedený zlý dátum narodenia. Táto tlačová chyba mu pridala pár rokov navyše.

Jeho pisateľské začiatky siahajú až do študentských lavíc, kde prispieval do školského časopisu. Po rokoch sa vrátil k písaniu a rukopis svojej prvej knihy Popol všetkých zarovná odniesol do niekoľkých vydavateľstiev. Nakoniec mu k úspešnému bestselleru dopomohlo vydavateľstvo SLOVART, ktoré knihu v roku 2005 vydalo.

Knihy Dominika Dána sú výnimočné tým, že dej zasadil do známeho prostredia so známymi kauzami. Táto originálna myšlienka púta čitateľov, ktorí sa o jednotlivých medializovaných prípadoch chcú dozvedieť viac a túžia po informáciách „zo zákulisia“ vyšetrovania. Väčšinu týchto prípadov autor vyriešil alebo napomáhal ich objasňovaniu. Preto bol schopný vniesť do príbehov mrazivú realitu a vierohodné opisy. Jeho príbehy zobrazujú skutočnú prácu kriminalistov na oddelení vrážd a nie vymyslené moderné technológie zo seriálov.

Dominik Dán spolupracoval na scenároch slovenských seriálov ako konzultant a scenárista. Išlo napríklad o seriál Kriminálka Staré mesto, ktorému dodal vierohodnosť. Ľudia sa síce nedočkali množstva horiacich a vybuchujúcich áut, napínavej akcie v každej scéne, no vnímavého diváka zaujal prepracovaný príbeh.

Je jedeným z našich najpredávanejších spisovateľov na Slovensku. Produkuje dve knihy za rok a stále prináša nové šokujúce príbehy. Knihy Dominika Dána sú často obsahovo náročné, no písané ľahko čitateľným štýlom. Dej do seba hladko zapadá a v závere celý príbeh dáva dokonalý zmysel. Je dôkazom, že fanúšikom detektívok sa určite oplatí siahnuť do slovenských radov a nie len po zahraničných autoroch.

Tvorba: Popol všetkých zarovná, Nehanebné neviniatko, Beštia, Sára, Cela číslo 17, Červený kapitán, Hriech náš každodenný, Knieža smrť, Noc temných klamstiev, Mucha, Mucholapka, Studňa, Žiješ iba dvakrát, Na podpätkoch, Kožené srdce, Uzol, Kráska a netvor, Básnik