Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Noe – pozor, mokrá zem

Review Overview

Konečný verdikt
7
7

Môže byť

Noe rozhodne neprepláva našimi ani svetovými kinosálami bez povšimnutia. Napriek nepresnostiam a občasným rozporným prvkom ide o ďalší zaujímavý počin netradičného režiséra.

V kinách od 27. 03. 2014

| On 29, Mar 2014

Režiséra Darrena Aronofskyho netreba obzvlášť predstavovať. Jeho Requiem za sen, Fontána alebo Čierna labuť patria medzi kultové snímky, dokazujúce silu americkej nezávislej produkcie. Za tému svojho najnovšieho diela si zvolil biblický príbeh o Noemovi, silnej osobnosti z Knihy Genezis. Známa potopa, ktorej účelom bolo vyhladiť ľudstvo, ponúka zaujímavý námet. Ako si s ním tvorcovia poradili?

Niekoľko rokov pred katastrofickou udalosťou sa Noemovi začínajú objavovať hrozivé sny. Cíti smrť, temnotu, koniec sveta. So svojou rodinou sa vydáva na dlhú cestu, aby na jej konci našiel svojho starého otca Matuzalema, oplývajúceho zázračnými schopnosťami.

Noe sa na základe inštrukcií od Boha rozhodne postaviť archu. Vďaka nej chce zachrániť svoju rodinu a jednotlivé živočíšne druhy. Nič však nie je také jednoduché. Plány mu totiž začnú kaziť dobyvační členovia skupiny ľudí a aj samotný Boh, ktorý ho postaví pred najťažšiu morálnu dilemu.

Aronofskyho snímka sa nedá jednoznačne zaškatuľkovať. Pôsobí v nej niekoľko rozporov, ale ako celok je konzistentná. Príbeh je známy, hoci sa nedrží písanej predlohy. Veriaci ho zrejme budú kritizovať, no treba pochopiť, že ide o kinematografiu a v nej už boli mnohé historické udalosti pozmenené pre účely dramatizácie.

Spracovanie je kvalitné, znalci režisérovho štýlu si určite všimnú jeho rukopis. Za kameru a dirigentov stolík postavil svojich verných spolupracovníkov. Z hereckého obsadenia vyčnievajú Russell Crowe a Jennifer Connelly. Tí sa po rokoch opäť stretli ako filmoví manželia. Príjemne im sekundujú Anthony Hopkins v úlohe Matuzalema či Emma Watson ako Ila.

Dobrodružná dráma, USA, 2014, 138 min., réžia: Darren Aronofsky, hrajú: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Logan Lerman, Douglas Booth, Emma Watson, Ray Winstone, Anthony Hopkins a ďalší.