Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Philomena: skutočný príbeh hľadajúcej ženy

| On 22, Mar 2014

Film, v ktorom sa opäť raz potvrdí, že najlepšie príbehy píše sám život. 

Martin Sixsmith je neúspešný novinár, ktorý sa zo zásady nevenuje dojemným ľudským príbehom. Ale zúfalo potrebuje dobrú tému a presvedčí sa o tom, že Philomenin príbeh je niečím výnimočný.

Philomena Lee bola v 50. rokoch 20. storočia mladým írskym dievčaťom, vychovávaným v kláštore. Otehotnela s neznámym mužom, jej syna Anthonyho potom mníšky dali na adopciu a ona to 50 rokov tajila. Keď Martinovi rozpráva svoj príbeh, spoločne prídu na niekoľko zaujímavých skutočností, a napokon sa pustia do pátrania po Anthonym.

Počas sledovania tohto príbehu o bezhraničnej materskej láske, viere, odpustení a hľadaní vám niekoľkokrát napadne, ako by to asi mohlo skončiť, ale realita predčí všetky očakávania. A keď si uvedomíte, že ono sa to všetko naozaj stalo, nasleduje nemý úžas.

Hoci ide vo svojej podstate o smutný príbeh, film sa mu nesnaží umelo pridávať žiadny pátos. Cítiť v ňom realitu, ktorá dokáže byť smutná a veselá zároveň, a tiež mapuje nezvyčajné priateľstvo medzi dvoma diametrálne odlišnými ľuďmi – cynickým novinárom a staršou dámou, ktorá napriek všetkému nestráca svoj životný optimizmus.

Po pozretí tohto filmu som si uvedomila, že som vystihla akurát posledný deň jeho uvádzania v našich kinách, ale možno sa ešte objaví v niektorom z bratislavských filmových klubov (napríklad Lumiére, Nostalgia) a pripravuje sa aj na DVD. Určite vám odporúčam, aby ste si ho nenechali ujsť!

Dráma, Veľká Británia/USA/Francúzko, 2013, 98 minút, knižná predloha: Martin Sixsmith, réžia: Stephen Frears, hrajú: Judi Dench, Steve Coogan, Sophie Kennedy Clark, Mare Winningham a ďalší.