Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Pompeje 3D – Rómeo a Júlia čelia prírodnej katastrofe

Review Overview

Konečný verdikt
6
6

Neurazí

Pompeje 3D predstavujú viac-menej štandardný katastrofický film, ktorý má čo ponúknuť. Ako blockbusteru mu môžeme odpustiť nedostatky a zamerať sa na to dôležité. Svoju úlohu v pozícii popcornovej zábavy splnil dobre.

| On 20, Mar 2014

Katastrofických filmov vzniklo v histórii kinematografie obrovské množstvo. Povodne, požiare, vymretie ľudstva. Kvalita kolíše, no väčšinou ide o priemerné až podpriemerné snímky. Pod taktovkou režiséra známej série Resident Evil Paula W. S. Andersona sa na plátna kín dostáva dielo zobrazujúce skazu antického mesta Pompeje, prezývaného aj Las Vegas staroveku.

Hlavným hrdinom príbehu je otrok/gladiátor Milo, ktorému neľútostné rímske vojsko vyvraždí rodinu. Po rokoch ho osud zaveje do Pompejí oslavujúcich vinobranie. V tom istom čase sa z “večného mesta” vracia aj krásna Cassia so sprievodom. Keďže kvalita ciest bola vtedy podobná dnešným bratislavským, kočiar mladej slečny narazí na výmoľ.

Zapriahnutý kôň sa splaší a v bolestiach padne na zem. Milo ho opatrne usmrtí, čím si získa jej priazeň. Pravdupovediac, nielen tým. Na skúseného gladiátora už ale čaká rozhodujúca bitka proti odhodlaným nepriateľom. Medzitým sa navyše začína prebúdzať sopka Vezuv…

Cieľom tejto snímky nie je ponúknuť divákom hlboký filozofický zážitok cez výrazné posolstvá alebo myšlienky. Primárne chce pobaviť, vytvoriť v priestore kinosály napätie, dramatické prežívanie. Dialógy sú síce jednoduchšie, no nie trápne či vyslovene hlúpe. Vizuálna stránka je na dobrej úrovni, efekty neprekvapia ani nesklamú.

Jednoznačne musím pochváliť výber hercov. Ústredná trojica spolu ladí, napokon nejde o neznáme mená. Kit Harington si získal popularitu v Hrách o tróny, Emily Browning predovšetkým vďaka Sucker Punch a Kiefera Sutherlanda netreba predstavovať vôbec. Jeho senátor Corvus je patrične slizký a vo chvíli, keď zbadáte jeho tvár, máte chuť porozprávať sa s ním stručne-ručne.

Dobrodružná dráma, Kanada / Nemecko, 2014, 102 min., réžia: Paul W.S. Anderson, hrajú: Emily Browning, Kit Harington, Kiefer Sutherland, Carrie-Anne Moss, Jessica Lucas, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Jared Harris, Paz Vega, Currie Graham, Sasha Roiz a ďalší.