Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

ČO POČÚVAME: Podmanivý hlas frontmana Elbow

ČO POČÚVAME: Podmanivý hlas frontmana Elbow

| On 14, Mar 2014

Ak vydá váš obľúbený interpret nový album, je ťažké zaujať objektívny postoj, ale predsa sa o to pokúsim. Uplynulých sedem dní to bolo opäť o ostrovnej hudbe z Veľkej Británie a americkej produkcii. Novinky od Elbow, Metronomy, Thievery Corporation a Angel Olsen.

Citliví rockeri a ich krásne piesne

Môže znieť divne nazývať Elbow rockermi, no oni nimi sú. No dobre, možno trochu alternatívni. V každom prípade, kto ich mal možnosť vidieť naživo (ja na festivale Pohoda) súhlasí, že charizmatický frontman, spevák Guy Garvey je jednoducho spevák par excellence. Samozrejme, ani skvelý spev nezachráni zlé piesne. To však nie je prípad novinky The Take Off and Landing of Everything.

Netvrdím, že ide o ich najlepší album. To nie. Pokračujú v nastavenom tempe predošlého počinu, Build a Rocket Boys! Napriek tomu, že sa novinka výraznejšie neodlišuje, Elbow majú dar skladať a hrať skvelú hudbu, a to sa cení. (Elbow - The Take Off and Landing of Everything, 2014)

Ľúbostné listy hipsterov

Sú či nie sú to hipsteri? To nie je otázka. A nebudem sa tým ani zaoberať (aj keď sú). V hudbe nie sú bieli ani čierni. Je len hudba, ktorá sa páči alebo nepáči. A Metronomy sa veru páči. Sympatická štvorica, ktorá preferuje elektronický indie pop. Love Letters je ich štvrtý album a pri jeho počúvaní sa vôbec nebudete nudiť. Teda, ak je vo vás aspoň kúsok hipstera. (Metronomy Love Letters, 2014)

Trochu nudná nová vlna

Ak som správne pochopil snahu DJ-ského dua Thievery Corporation z USA, na novom albume sa snažia o new wave, avšak nenápadito. Nevravím, že nahrali zlý album, akurát nie je príliš zaujímavý. Jednotlivé piesne sa podobajú, miestami splývajú. Pri počúvaní som myslel na to, že tento typ hudby sa hodí ako kulisa do kaviarne či reštaurácie. Čiže atmosféru má, len nie je taká výrazná ako niektoré ich predchádzajúce počiny, napríklad Culture of Fear alebo Radio Retaliation. (Thievery Corporation – Saudade, 2014)

Folk rock is not dead

V našich zemepisných šírkach si pod nálepkou folk rocku väčšina predstaví skupinu Čechomor. V Amerike znie ale úplne odlišne. Speváčka a gitaristka Angel Olsen mi v najsilnejších momentoch albumu pripomínala Sharon Van Etten a zahraničné recenzie prirovnávali jej texty hĺbkou k takým, aké skladá Leonard Cohen. Inými slovami, ide o vychádzajúcu hviezdu a cítiť to z hudby aj textov. (Angel Olsen – Burn Your Fire For No Witness, 2014)

Foto: http://www.flickr.com/photos/antsnaps/5763133241/