Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Warhol – umelec spod sivej parochne

Warhol – umelec spod sivej parochne

| On 13, Mar 2014

Plechovka Campbell. Ružová Marylin. Stokrát obrázok kokakoly. Tu by sa hodila fráza: „Hádaj, na koho myslím.“ Keďže je to jasné ako letné nebo, v týchto riadkoch sa vám skrze prierez svojho života predstaví kráľ pop-artu, Andrew Warhol.

Tento kontroverzný umelec sa narodil  v Pittsburghu v Pensylvánii (USA), 6. augusta 1928, prisťahovalcom rusínskej národnosti z dediny Miková. Jeho bratia John a Paul sa ešte narodili na území Slovenska narodili už na území USA. Študoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institute of Technology v Pittsburgu.

Andy Warhol bol stelesnením pop-artu a jeho umenie je stelesnením jeho samého. „Ak o mne chcete vedieť všetko, stačí, ak sa pozriete na povrch mojich obrazov a mňa, tam som. Nie je nič mimo toho.“

Bol filmovým producentom, ale jeho prvý filmový produkt nemal veľký úspech. Na šesťhodinovú premiéru filmu Spánok, prišlo deväť ľudí a dvaja to vzdali po prvej hodine.

„Umeleckí pracovníci“. Tak Andy nazýval ľudí, ktorých zamestnával vo svojej The Factory v New Yorku. Tí mali za úlohu pod jeho palcom vyrábať filmy, topánky, výtlačky… Prezentoval sa ako veriaci človek, aj keď cirkev ho kvôli homosexualite neprijímala.

Andy Warhol (Jack Mitchell, 1973)

Dňa 3. júna 1968 psychicky labilná feministická spisovateľka Valerie Solanas (hrala vo viacerých Warholových filmoch) spáchala na Warhola atentát. V tento slnečný júnový deň ho stála návštevníčka The Factory prekvapila tromi výstrelmi, ktoré ho takmer zabili. Andy zranenie prežil, ale nikdy sa z neho celkom nezotavil. Solanas svoj čin vysvetlila tým, že „mal príliš veľkú kontrolu nad mojím životom“.

O Warholovi sa hovorilo ako o tichom, presnom pozorovateľovi, až voyerovi. Podporoval Duchampov názor, že ak sa čokoľvek prezentuje ako umenie, tak to aj umenie je. Bol zberateľom vecí, ktoré pre neho niečo znamenali. V škatuliach si ukladal listy, časopisy, hocičo, čo súviselo s jeho slávou. Warhol zomrel v New Yorku vo veku 58 rokov po bežnej operácii žlčníka. Zanedbal totiž vyšetrenia svojich problémov.

Najväčšie múzem amerického umenia, Andy Warhol Museum, sa nachádza v Pittsburghu v Pensylvánii. Nájdete v ňom viac ako 4000 jeho diel. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola možno navštíviť aj na Slovensku, konkrétne v Medzilaborciach. Je plné jeho diel, ale i osobných predmetov. Tie len podčiarkujú stopu, akú vo svete zanechal. Veľkú, svojskú a nezmazateľnú.

 Foto: http://www.flickr.com/photos/82032880@N00/3754015966