Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Jussi Adler-Olsen: Složka 64

Jussi Adler-Olsen: Složka 64

| On 12, Mar 2014

Složka 64 je názov najnovšej knihy autora severského krimi, Jussi Adlera-Olsena. Je známy predovšetkým svojou sériou kriminálnych románov o oddelení Q, ktoré je poverené vyšetrovaním nevyriešených odložených prípadov.

Autor dej kníh sústredí do svojho rodného Dánska. Za Zložku 64 získal Adler-Olsen ocenenie Zlatý vavrín. Napriek tomu, že severskí autori kriminálok zažívajú v poslednom období na Slovensku úspech, čo sa prekladov ich diel týka, na rozdiel od svetoznámeho Jo Nesba, Jussi Adler-Olsen vychádza prevažne v češtine. V slovenčine od neho zatiaľ vyšiel iba román Žena v klietke. Napriek všetkému je však Adler-Olsen príjemnou alternatívou.

Hlavné postavy príbehu sú rovnaké ako v predošlých románoch o policajnom oddelení Q. Stretneme sa opäť so svojráznym Carlom Morckom, jeho asistentmi Asadom a Rose. Na naliehanie Morck otvorí dávno zabudnutý prípad Nete Hermansenovej, ktorá bola pred štyridsiatimi rokmi deportovaná na dánsky ostrov Sprogo, odkiaľ sa jej neskôr podarilo ujsť, no ľudia z jej okolia začali náhle miznúť. Čoskoro zistia, že nie všetko je také, aké sa zdá byť.

„Zhlboka sa nadýchla a práve si chcela spokojne povzdychnúť, keď na sebe úplne jasne pocítila niečí pohľad. Niekto ju pozoroval cez záplavu vysoko vyčesaných vlasov a zástup mužov s pevne utiahnutými motýlikmi. Také nedefinovateľné a znepokojujúce elektrické výboje dokážu iba oči, ktoré neprajú nikomu nič dobré. Inštinktívne sa stiahla bokom, ako štvaná zver, hľadajúca úkryt v húštinách. Položila manželovi ruku na rameno a pokúsila sa o úsmev, zatiaľ čo jej oči lietali medzi slávnostne oblečenými ľuďmi a ľahkým oparom vznášajúcim sa zo svetiel. Náhle tam stál on.“

Popri prípade Nete Hermansenovej rieši Carl Morck svoj osobný prípad – záhadnú smrť jeho strýka. Vyšetrovanie, ktoré nakoniec uzavreli pre nedostatok dôkazov, malo dvoch hlavných podozrivých, bratrancov Ronnieho a Carla Morckových.

V porovnaní s predošlým románom, Ženou v klietke, ktorú som čítala skôr, sa tím oddelenia Q vyvíja a postavy sa postupne posúvajú do rovín, kde by som ich nikdy nepredpokladala. Zložka 64 je plná napätia, starý nevyriešený prípad sa prepája s Morckovou minulosťou, a zároveň poukazuje na čosi temné, čo stojí za tým všetkým. Niečo, čo môže mať hrozivý dopad na všetkých zúčastnených.

„Bolo tam napísané dvetisíc korún! Ani v dobách, keď býval námorníkom, nemal koncom mesiaca toľko peňazí. Ani vtedy, keď pracoval v továrni na prívesy, ešte predtým, než sa výroba presunula do Norre Abby a jeho vyhodili, pretože veľa pil. Vytiahol šek spod sponky a pošúchal ho medzi prstami. Bol naozaj pravý.“

Dej postupne graduje a v závere románu prichádza šokujúce prekvapenie. Autor dokazuje, že jeho romány vedia čitateľa pripútať ku knihe, aby ju prečítal na jeden dych. A naozaj sa to dá – 537 stranovú knihu je možné prečítať za 9 hodín. Za predpokladu, že čítate neustále.

 

Složka 64 – Jussi Adler-Olsen, Vydavateľstvo: HOST. Preklad: Magdalena Jírková, 537 strán, český jazyk.