Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

GLOSA: Mladí ľudia údajne nečítajú

GLOSA: Mladí ľudia údajne nečítajú

| On 07, Mar 2014

A keď čítajú, tak vraj málokedy s porozumením. To nie je ktovieaká prognóza.

Je pochopiteľné, že mladým sú bližšie filmy. Počas dvoch hodín zhliadnu príbeh, ktorý by inak čítali možno aj niekoľko dní a vizuálne efekty sú pre mnohých zaujímavejšie ako dlhé čítanie. Deti sú často zahlcované inými podobami (ne)kultúry, ktoré nezaberajú toľko času. Treba tiež brať do úvahy, že dnešný mladý človek si radšej prečíta napínavý príbeh plný akcie než zdĺhavé opisy prírody. Často počuť výhovorky o deficite peňazí na literatúru. A tak donekonečna… (a ešte ďalej)

Je zvláštne tvrdiť, že mladí ľudia nečítajú. Nechce sa mi tomu veriť, keď existuje toľko možností, ako sa k literatúre dostať. Knižnice, čítačky, internet, kníhkupectvá, domáca knižnica. Problém je možno i v samotných domácnostiach. Dieťa pozoruje zvyky svojich rodičov, a preto by bolo skvelé, keby rodičia od mala deťom vysvetľovali dôležitosť (nielen) písaného slova. Dôležitosť gramotnosti, vzdelania, inteligencie. Aby sa dieťa k literatúre nedostalo až v škole, kde ho rovno vystrašia pojmom povinná literatúra.

Sama patrím ku generácii, ktorá začiatky svojej puberty začínala prežívať už v styku s internetom. Viem teda, ako sa vyjadrovali moji rovesníci, ktorí striedali veľké a malé písmenká, mýlili si významy slov a štylistika ich viet bola dosť často, povedzme si pravdu, smutná.

Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, a už vôbec nechcem tvrdiť, že v tejto krajine vyrastá generácia analfabetov. Snažím sa vidieť obe strany mince. Preto verím, že si ľudia uvedomia ponúkané možnosti čo najskôr a začnú si vychutnávať všetky formy umenia, najideálnejšie v rovnakom pomere.

Alebo je to príliš veľká utópia?

Foto: http://www.flickr.com/photos/34961788@N05/5360799910/