Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

ČO POČÚVAME: Svojský anglický pop a švédska jazzová diva

ČO POČÚVAME: Svojský anglický pop a švédska jazzová diva

| On 06, Mar 2014

Uplynulých sedem dní prevládala v mojich slúchadlách ostrovná produkcia, konkrétne z Veľkej Británie. I keď v nadpise píšem o švédskej speváčke, jej album produkoval Angličan. Jednoducho to bol dobrý týždeň pre britskú hudbu.

Kapela, ktorá ide svojím smerom – stále dopredu

Z anglických pop-rockerov Wild Beasts si občas uťahujú recenzenti pre svojský prejav speváka. No práve jeho tenký jemný hlas dodáva ich hudbe originalitu a charakteristiku, ktorá mnohým kapelám tak veľmi chýba. Hudobne patria do kategórie – buď ich miluješ, alebo nenávidíš. Dobrá správa je, že na novom albume sa posúvajú ďalej. Pritom stále viete, koho počúvate. (Wild Beasts - Present Tense, 2014)

Energický album, kde sa spája jazz a elektroniku

Pred dvoma rokmi vyšiel s jej menom jazzový album The Cherry Thing, to však bola spolupráca a nie autorské dielo. Neneh Cherry teraz vydáva po 18 rokoch vlastné dielo. Tieto piesne zreli dlho a oplatilo sa. Produkcie sa ujal elektronický producent známy pod menom Four Tet a jeho vplyv cítiť. Inými slovami, Neneh je späť a vôbec nestratila formu, práve naopak. Je skvelá. (Neneh Cherry - Blank Project, 2014)

Experimentátor, na ktorého sa zabúda

Vždy, keď sa spomenie v hudbe experimentovanie, väčšina dáva ruky preč. Bibio, anglický hudobný producent, skladá hudbu, ktorá sa nedá nijako zaškatuľkovať. Raz počuť pop, inokedy folk alebo elektroniku, chillwave alebo trip-hop. Často v jednej skladbe. Zaujímavé je, že doteraz nespravil vyslovene zlý album, každý je nejakým spôsobom dobrý, ale širšieho uznania sa mu nedostalo. Aj minuloročný, jeho už siedmy počin, je krásny, plný rôznorodých zvukov a skvelých piesní. Pustite si ho, neoľutujete. (Bibio – Silver Wilkinson, 2013)

Foto: http://www.flickr.com/photos/33169730@N06/12549466615/