Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Slová sú život (Zlodejka kníh)

Slová sú život (Zlodejka kníh)

| On 05, Mar 2014

„Kradneš knihy? Prečo?“ „Keď ťa život okradne, niekedy ho musíš okradnúť aj ty.“

V kinách ste si mohli všimnúť film Zlodejka kníh, natočený podľa knižnej predlohy austrálskeho spisovateľa Markusa Zusaka. Ide o drámu odohrávajúcu sa v Nemecku počas druhej svetovej vojny a hlavnou postavou je deväťročná Liesel (Sophie Nélisse). Jej jediným východiskom zo zúfalej životnej situácie je adoptívna rodina v mestečku neďaleko Mníchova. Vnímavé dievča miluje svojho nového ocka Hansa (Geoffrey Rush), postupne si nachádza priateľov a, hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy.

Napriek tomu, že na všetko, čo Liesel prežíva, dopadá tieň Adolfa Hitlera, ona miluje slová, učí sa čítať a túži sa vzdelávať. Jej otec nacistickému poblúzneniu odolal a aj Liesel čoskoro začne rozlišovať medzi svetom vonku, kde treba „hajlovať“ a vešať zástavy so svastikami, a svetom, kde sa v pivnici ukrýva mladý židovský utečenec.

Oživenie tohto krásneho príbehu na filmovom plátne je ozaj vydarené. Veľmi sa mi páčili mnohé scény, repliky a tiež výber hercov. Nebol tam snáď ani jeden, ktorý by sa na svoju postavu nehodil. Konkrétne spomeniem troch a tým prvým je jednoznačne oscarový Geoffrey Rush v úlohe Lieselinho obetavého adoptívneho otca. Ďalej Ben Schnetzer ako mladý Žid Max a napokon Nico Liersch, ktorý hrá Lieselinho najlepšieho priateľa zo školy. Stvárnenie tejto postavy proste dokonale zodpovedalo jej knižnému popisu.

Treba skonštatovať, že ak ste tento román čítali, film bude príjemnou prílohou. V opačnom prípade z neho nebudete mať pravý zážitok. Ten sa totiž na knihu hlavne vďaka jej krásnemu kompozičnému spracovaniu a rozprávačovi nechytá. Rozprávačom románu Zlodejka kníh je totiž Smrť. Áno, Smrť, ale objasnime si to trochu viac, lebo vaše predstavy o takomto rozprávačovi môžu byť dosť skreslené.

Smrť o sebe tvrdí, že ľudia ju z nejakého dôvodu zvyknú zobrazovať v čiernom plášti a s kosou a predstavovať si, že nemá žiadne city. Hovorí, že vždy sa sústredí na svoju úlohu a okolitými živými sa bežne nezaoberá, no Liesel ju niečím upútala a zanechala na nej stopu. Rozprávanie Smrti pôsobí prekvapujúco citlivo a zároveň román podfarbuje melanchóliou a čiernym humorom. Aj vo filme občas odznievajú prehovory Smrti, ale nedodávajú mu takú magickú atmosféru ako knihe.

V každom prípade, toto dielo o niekoľkých silných ľudských príbehoch na pozadí krutej reality európskych dejín, vám môžem len odporučiť. Najskôr v knižnej a potom aj vo filmovej podobe.

Zlodejka kníh (The Book Thief). Dráma, vojnový, USA/Nemecko, 2013, 131 min. V kinách od 16. 01. 2014.