Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Tragický život smutného blázna

Tragický život smutného blázna

| On 04, Mar 2014

Každý pozná Vincenta van Gogha ako za života neuznávaného, po smrti do neba vzývaného maliara s odrezaným uchom a obrazom Slnečnice. No kniha Smäd po živote ukáže, že bol čosi viac. Poskytuje hlboké ponorenie do jeho duše a umenia.

Americký spisovateľ Irving Stone sa preslávil najmä svojimi biografickými románmi historických osobností. Vo svojich knihách podáva pravdivé výpovede o ich životoch. Jeho diela sú založené na dôkladnej štúdii jednotlivých osobností. Sú podložené osobnými listami, autentickými dokumentmi alebo výpoveďami ľudí, ktorí sa s nimi osobne stretli. Vďaka tomu má skvelú schopnosť opísať atmosféru, prostredie, pohľad na život týchto ľudí a priblížiť sa k ich duši bližšie ako ktokoľvek iný. Jednou z týchto výrazných postáv minulosti je aj Vincent van Gogh, ktorého príbeh rozvinul v knihe Smäd po živote.

Kniha Smäd po živote nie je určená len fanúšikom Vincenta van Gogha. Je výpoveďou o strastiplnom živote neuznaného umelca, ktorý musel prekonávať náročné životné prekážky. Prakticky prežil svoj život v chudobe a za finančnej podpory svojho brata Thea. Autor sa v knihe venuje aj výnimočnému vzťahu týchto dvoch bratov. Bolo v ňom množstvo obdivuhodného sebaobetovania a lásky. Aj z ich osobnej korešpondencie Stone čerpal podklady pre vznik knihy. Čitateľa dokonale vtiahne do deja, do života, ktorým sa hlavný hrdina s ťažkosťami predieral.

Ponúka možnosť precítiť všetky pochybnosti, strach, smútok a samotu, ktorú Vincent prežíval. Zabolia všetky odmietnutia, posmechy a pohŕdanie, ktoré mu osud venoval. Dôveryhodne vykreslí aj chvíle šťastia, ktoré pri maľovaní pociťoval a útržky lások z jeho života. Kniha okrem veľkého množstva hlbokých myšlienok obsahuje aj výrazné posolstvo Vincentovho života – nevzdávať sa. Maliar bol považovaný za blázna bez štipky talentu. Podľa slov vtedajších majstrov jeho diela nemali mať nikdy úspech. V súčasnosti sa predávajú za závratné sumy pohybujúce sa v miliónoch dolárov.

Príjemným spestrením knihy sú van Goghove obrazy, ktoré sa nachádzajú medzi jednotlivými kapitolami. Autor pri niektorých z nich objasňuje ako vznikli. Po prečítaní tejto knihy budete jeho obrazy vnímať inak, budete za nimi vidieť silný ľudský príbeh. Tak isto vám pomôže lepšie pochopiť aj ďalších maliarov, ktorí sa vo Vincentovom živote vyskytli a pridali doň svoj kúsok príbehu. Je to dielo, ktoré vás obohatí o nové vedomosti nenúteným, prirodzeným spôsobom.

Smäd po živote (Irving Stone). Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ, 2001. 406 strán, slovenský jazyk.