Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

ČO POČÚVAME: Bláznivá Angličanka a nežná Američanka

ČO POČÚVAME: Bláznivá Angličanka a nežná Američanka

| On 28, Feb 2014

Minulý týždeň sa v mojich slúchadlách niesol v znamení žien. Teda, nepočúval som len speváčky, ale tie patrili k tomu najlepšiemu, čo ma hudobne sprevádzalo v uplynulých siedmich dňoch.

Citlivá Marissa Nadler

Marissa je odo mňa len o niekoľko rokov staršia, ale svoj prvý album vydala, keď jediné, čo som písal boli diktáty na strednej škole. July je jej šiesty počin a niet najmenších pochýb, že vie čo robí. Snový folk sprevádzaný melancholickým hlasom speváčky potvrdzuje, akú silu majú jednoduché a dobre zaspievané piesne. Ide o skvelú hudbu, o ktorej je zbytočné písať, pretože počúvaním pochopíte všetko. Slovom, krása. (Marissa Nadler – July, 2014)

Najlepší album na pohreb

Annie Clark, viac známa ako St. Vincent, sa v jednom rozhovore vyjadrila, že spravila album, ktorý by sa dal pustiť aj na pohrebe a ľudia by sa bavili. Na pohrebe si ho vyskúšať som nemal možnosť, no bavil ma nesmierne. St. Vincent pripomína časy, keď dychové nástroje v populárnej hudbe nechýbali a okázalá produkcia nepripomínala okázalú produkciu.

Nejde o žiadny štadiónový rock, ani to nie je hudba pre masy. St. Vincent má svoj nezameniteľný zvuk. Podobne, ako hneď rozoznáte Radiohead. Opäť sa však posunula v tvorbe niekam ďalej a napriek okamžite rozpoznateľnému rukopisu jej dielo neprestáva baviť. (St. Vincent - St. Vincent, 2014)

Krásne špinavý rock

Ty Segall vydal koncom minulého roka svoj dva roky starý album Twins pod názvom Gemini. Išlo o čisto platňový náklad, ale je to správny čas pripomenúť si tento skvost. Keď sa povie garage rock, v mysli sa vynorí pre-efektovaná gitara a surové bicie k tomu. Ty Segall však pozdvihuje tento žáner a jeho zvuk je krásne špinavý. (Ty Segall – Gemini, 2013)

Keď sa punk miešal s jazzom a funky

Pred tridsiatimi rokmi vyšiel v Amerike veľmi zaujímavý album od punk-rockovej skupiny s prvkami funky, jazzu, country a dalo by sa povedať aj pomerne angažovaný – vyjadroval sa k vietnamskej vojne, robotníckej triede alebo lingvistike. Double Nickels on the Dime sa skladá z vyše 40 piesní, ktoré majú dĺžku priemerne minútu a pol. Trio Minutemen by si mal pustiť každý, kto doteraz nepochopil, o čom je punk. (Minutemen - Double Nickels on the Dime, 1984)

Foto: http://www.flickr.com/photos/12625346@N06/12608111333/