Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Všetky moje deti – misia v zabudnutých rómskych osadách

Všetky moje deti – misia v zabudnutých rómskych osadách

| On 24, Feb 2014

Žijú s nami, sú všade okolo nás a je ich čím ďalej tým viac. Rómovia. Mnoho ľudí ich odsudzuje, no nezamýšľajú sa nad tým, prečo je tento problém taký veľký. Kto je vinník a kto obeť?

Dokumentárny film Všetky moje deti od režiséra Ladislava Kaboša je plný pomoci, lásky, ale aj nepríjemných situácií. Hlavnú postavu zohráva farár Marián Kuffa, ktorý sa snaží pomáhať a na oplátku neočakáva nič. Jediné, na čom mu záleží, je naučiť týchto ľudí navzájom sa podporovať, neubližovať si a modliť sa. Mnohokrát sa stretáva s agresivitou a vyhrážkami, ktoré ho odrádzajú. Kuffa sa ich snaží priviesť na správnu cestu a aj napriek nevraživosti sa do osady vracia.

Tento neobyčajný film odhaľuje konkrétne osudy niektorých ľudí z osady. Objavujú sa tu taktiež veľmi vtipné situácie, ktoré sú výtvorom každodennej rutiny. Nanešťastie sme svedkami aj veľmi smutných a tragických udalostí, ktoré sa prihodili počas štyroch rokov natáčania.

Krutá správa o malej Mirke, jej bratovi Sebastiánovi a ich matke zasiahla všetkých. Provizórna chatrč zhorela a oni s ňou. Na základe tejto nešťastnej udalosti sa režisér Ladislav Kaboš rozhodol dedikovať film tomuto dievčatku a jej bratovi.

Kaboš sa podobnej problematike venuje už vyše 30 rokov a natáčanie takéhoto druhu je obzvlášť náročné. V roku 2003 natočil Kde končí naděje, začíná peklo – krátky dokument o farárovi Kuffovi, ktorý sa v tom čase venoval bezdomovcom a prostitútkam. Je vidieť, že ide o profesionála, ktorý sa vie popasovať s každou výzvou.

Mnohí z nás vidia Rómov ako zlých a špinavých ľudí, no toto dielo vás donúti prehodnotiť názor na túto problematiku. Všetci nie sú rovnakí, a práve takým treba podať pomocnú ruku. Uvidíte skutočný život, ktorý na prvý pohľad nie je nádherný, ale tance, hudba a komické momenty vám vyčaria úsmev na tvári.