Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

GLOSA: Prečo sú slovenské seriály zlé

GLOSA: Prečo sú slovenské seriály zlé

| On 24, Feb 2014

Pravidelne počúvam reláciu (podcast) z dielne The Guardian o médiách. Naposledy sa hostia polhodinu bavili o novej britskej televíznej produkcii. Polhodinu. A bavilo ma to! Vtedy som si uvedomil, že ak by boli témou ich rozhovoru slovenské seriály, veľa vody by nenamútili.

Denne sa stretávam s ľuďmi, ktorí televíziu nemajú a nesledujú ani online. (Olympiáda a majstrovstvá sveta v hokeji alebo futbale sa nerátajú.) Ak sa s kamarátmi rozprávame o seriáloch, reč je o britských a amerických. Slovenské poznám len podľa názvov a ich cieľovky. Žiaľ, ani do jednej so známymi nespadáme.

Preto ma nedávny výsledok sledovanosti médií na Slovensku prekvapil. Neuveriteľných 83 percent Slovákov sleduje TV. Pozerajú presne tie seriály, ktoré by sme s priateľmi nezapli ani omylom. Možno priamočiare tvrdenie, že slovenské seriály sú zlé je príliš kruté, a azda sa javí aj ako neobjektívne. No seriálová realita je u nás už 20 rokov nemenná.

Dôvodov je niekoľko, no jeden stojí nad všetkými. Chýbajú odvážne námety – v britskom seriáli Misfits dostali nadprirodzené schopnosti mladí z nápravného centra, čiže žiadni klasickí hrdinovia; Sherlock Holmes žije v 21. storočí a mnohé ďalšie prípady.

Odvaha tvorcov odlišuje dobré seriály od zlých. To by sa malo u nás riešiť ako prvé. Len pre úplnosť doplním, že vo svete sú už ďalej a riešia, ako pretlačiť dobrý seriál v globálnej konkurencii. Seriálový marketing je zaujímavý a výborne ho robia paradoxne najlepšie seriály – Game of Thrones, Walking Dead, Sherlock. Možno aj preto sú najlepšie.

Foto: http://www.flickr.com/photos/72962860@N00/6148754086/