Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Vlk z Wall Street – peniaze, ženy a nekonečné párty

Vlk z Wall Street – peniaze, ženy a nekonečné párty

| On 17, Feb 2014

Moc, peniaze, ženy a nekonečné párty sú snom mnohých. Tí, ktorí okúsili chuť nepoznaného za hranicami bežného života sa však mnohokrát popália. Jordan Belfort a jeho nespútaný život plný hriechov je sfilmovaný v diele Vlk z Wall Street so všetkými pikantnými podrobnosťami.

Život Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio) nebol vždy plný peňazí a zhýralostí. Začínal od nuly ako obyčajný maklér, no rýchlo pochopil svet peňazí. Mark Hanna (Matthew McConaughey) bol prvý, kto mu ukázal, že bez drog sa na Wall Street neudrží. Jordanova schopnosť presvedčiť investorov, že bezcenné akcie majú skvelú budúcnosť mu začala hneď prinášať ovocie vo forme peňazí. Vytvoril Stratton Oakmont, spoločnosť, ktorá ho razom vyniesla do výšok. Drogy, prostitútky, jachty a luxusné autá sa stali jeho životom. Ibaže nič netrvá večne a jeho podvodmi sa začala zaoberať polícia. On sa snažil zachrániť nahrabané bohatstvo za každú cenu.

Film sa začal chystať už v roku 2007 podľa predlohy pamätí Jordana Belforta, ktoré vyšli aj v knižnej podobe. Režisér Martin Scorsese, ktorý spolupracoval s Leonardom DiCapriom na viacerých filmoch, chcel do detailov ukázať pravý a niekedy nepochopiteľný život finančníka. Od jeho začiatkov až po prítomnosť so scénami, ktoré sa mnohokrát zdajú byť vymyslené.

Výborný DiCaprio, ktorý si v tomto filme zahral hlavnú úlohu ešte len čaká na odovzdávanie Oscara, ktorý mu zatiaľ vždy unikol. Napriek absencii akčných scén sa určite nedá hovoriť, že si cenu nezaslúži. Výstup, keď sa zdrogovaný a slintajúci Jordan ťahá po schodoch smerom k autu je toho dôkazom. Herecký talent sa nezaprie.

Vlk z Wall Street je plný sexu a drog, preto je určený vyššej vekovej kategórii, ktorá vie oceniť herecký výkon a má chuť odhaliť skutočný život milionárov. Nič sa tu nezakrýva ani neprikrášľuje.

Táto životopisná dráma má veľa divokých scén, čo väčšinu ľudí priťahuje. Napriek tomu sa nesie v jednom duchu a ničím výnimočným nevyráža dych. Je to príbeh, v ktorom je úvod, zápletka, vyvrcholenie a jednoduchý záver. Trvanie tri hodiny pre mnohých znamená, že sa v polovici môžu začať nudiť. Nenájdeme veľkolepé zakončenie, ktoré býva v mnohých filmoch najpodstatnejšie. Ide o skutočný život jedného človeka, v ktorom sa nestávajú zázraky ako v rozprávkach.