Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Jimi Hendrix a jeho príbeh (Knižné novinky)

Jimi Hendrix a jeho príbeh (Knižné novinky)

| On 15, Feb 2014

Biografia jedného z najvýznamnejších gitaristov v histórii rockovej hudby istotne poteší každého fanúšika. Reedícia príbehov z Bratislavy nás zasa prenesie do dôb minulých a Nell Leyshonová prekvapí príbehom z anglického vidieka. Severská literatúra nie je len krimi. Leena Parkkinenová je u nás neznáma, vo Fínsku sa jej však dostalo väčšej pozornosti, keď získala cenu prestížneho denníka. Kalligram vydal ďalšiu knižku do edície “Sándor Márai”. Príjemné čítanie.

Začať od nuly (Jimi Hendrix)

Autorom tejto knihy je naozaj Jimi Hendrix. Ale keďže táto kniha bola zostavená posmrtne, mali by sme objasniť, ako sme dospeli k jej konečnej podobe.

V istom zmysle to bol vlastne jeho nápad. Pracovali sme na životopisnom filme. Nechceli sme však Jimimu vkladať do úst slová, ktoré nikdy nevyslovil, a tak sme sa rozhodli, že skúsime spracovať iba to, čo skutočne povedal. Nakoniec sme zhromaždili obrovskú kopu materiálu z mnohých zdrojov, o ktorých hodnovernosti nemožno pochybovať. Bolo toho naozaj veľa, pretože Jimi počas svojho štvorročného života na výslní poskytol nesčíselné množstvo rozhovorov. Okrem toho si rád robil poznámky, používal doslova všetko – hotelový hlavičkový papier, cigaretové škatuľky, zdrapy papiera a dokonca vreckovky, jednoducho čo bolo poruke.

A hoci mnohé z toho už bolo publikované, vždy sa tak stalo s úmyslom potvrdiť isté predstavy o jeho živote a hudbe. Pri skúmaní dostupných podkladov sme si uvedomili, že Jimi nám všetko podstatné povie aj sám, no informácie sú útržkovité a niekedy nejasné.

Vtedy sme si predsavzali, že uprostred mnohých mýtov a povier necháme prehovoriť samotného Jimiho, aby nám podal svoj vlastný pohľad na život a tvorbu. (Peter Neal).

Z anglického originálu Starting at Zero (Bloomsbury, New York 2013) preložil Matúš Kyčina. Verše preložil Ivan Štrpka.

Vydavateľstvo: Ikar, 2014. 280 strán, slovenský jazyk.

 

Príbehy z dejín Bratislavy (Viera Obuchová)

Dvadsať príbehov o pamiatkach a pamätihodnostiach Prešporka-Bratislavy. Sú medzi nimi zaujímavosti o kráľovskej pokladnici či o zasadaní uhorského snemu v budove Kráľovskej uhorskej komory na Michalskej ulici, o oslave víťazstva nad Turkami, o Kalvárii, o protinapoleonských valoch neďaleko nákupného centra v Petržalke, o kaplnke sv. Rozálie v Lamači, ktorou sa poďakovali obyvatelia mesta za ochranu pred morom, o Balassovom paláci bez krídel na Panskej ulici, o cintoríne v záhrade kláštora milosrdných bratov, o prepriahacích staniciach a zájazdných hostincoch, zaujímavosti z Podhradia – o ľadovni, prístave či Arsenáli, o kúpeľoch Grossling, o Dynamitke a pomníkoch na Kamzíku, príbeh hotela Carlton, o predmestí Blumentál v 18. storočí, kde sídlil gróf Sedlitz, o rozlúčkovej kaplnke a fabrike na súkno, niečo z histórie cintorína v Slávičom údolí, kde na počiatku boli drevené kríže…

Autorka sa venuje pamiatkám a histórii Bratislavy. Jednotlivé príbehy dokumentuje množstvom unikátnych archívnych dokumentov, fotografií, plánov, ktoré sa jej podarilo nájsť pri bádaní v archívoch.

Vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, 2013. 240 strán, slovenský jazyk.

 

Barva mléka (Nell Leyshonová) 

Barva mléka je drobný literární skvost těžící z nejlepší tradice anglického realistického románu.

Mary, jejíž vlasy mají barvu mléka, je svéhlavá a prostořeká patnáctiletá dívka, jež tráví dny tvrdou prací na rodném statku. Úmorná dřina, ze které se skládá život na anglickém venkově v roce 1831, kde se její příběh odehrává, ovlivňuje i vztahy v rodině. Když ji otec “prodá” do služby na faru, její život se změní… A nikoli nutně k lepšímu. Výjimečná kniha z časů, kdy číst a psát mohlo být výsadou.

Vydavateľstvo: Plus, 2014. 176 strán, český jazyk.

 

Na řadě je Max (Leena Parkkinenová)

Max a Izák jsou siamská dvojčata. Když se v roce 1899 narodí, matka se o ně nedokáže postarat, a tak se přičiněním tety ocitnou jako hříčka přírody v místním cirkuse. Zde se poprvé cítí jako plnoprávné lidské bytosti – spřátelí se s ostatními zrůdami, monstry a ztracenými existencemi a zjišťují, že běžní lidé je vnímají jako umělce a jsou ochotni za jejich vystoupení platit. Konečně šťastna, objíždějí dvojčata celou Evropu. Osudový zlom nastane, když se v Helsinkách seznámí s okouzlující, ale naprosto nemorální Iris. Muži tuto femme fatale uctívají a ženy nenávidí. Izák se do Iris rázem osudově zamiluje… Jak se s jejich vztahem vyrovná Max? Román Na řadě je Max je literárním debutem Leeny Parkkinenové, líčícím s neobyčejnou citlivostí a v barvitých epizodách bizarní zákulisí cirkusového prostředí, problémy dvojčenství i dvojnictví a v neposlední řadě též nespolehlivost jakéhokoliv vyprávění.

Autorka za román obdržela v roce 2009 cenu prestižního finského deníku Helsingin Sanomat.

Vydavateľstvo: Argo, 2014. 288 strán, český jazyk.

 

Posila (Sándor Márai)

V roku 1598, keď je svätá inkvizícia považovaná za bežnú súčasť života, vydáva sa istý španielsky karmelitán – sám aktívny inkvizítor – s viacerými spolupútnikmi do Ríma, aby na vlastné oči videl toho Jediného, kto má právo „zväzovať“ a „rozväzovať“. Okrem toho má tajné poslanie: preskúmať metódy talianskych dominikánov. Po sto rokoch sa totiž v Španieloch začali prebúdzať pochybnosti, prečo sa stále nepodarilo zničiť všetkých kacírov? Prečo sa ešte vždy nájdu tvrdohlavci, ktorých k obráteniu nedokáže priviesť ani kruté mučenie? A prečo, naopak, začínajú inkvizítori čoraz viac pochybovať o úprimnom úmysle obrátených?

V Ríme si môže rehoľník všetko poobzerať a vypočuť, navyše má za úlohu posilňovať mučených, aby sa predčasne nezlomili, a nevyhli sa tak pozemskému utrpeniu. Ale môže vari násilie a mučenie zlomiť to, čím je sám človek? Skúsenosťami podkutý rehoľník odpovedá nasledovne: „Obávam sa, že človek si chce svoju ľudskú podstatu vydobýjať vlastnou vôľou. A čo bude potom s nami, chudobnými a horlivými inkvizítormi?“

Vydavateľstvo: Kalligram, 2014. 224 strán, slovenský jazyk.