Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Príbeh prekliateho génia Jordana Belforta (Knižné novinky)

Príbeh prekliateho génia Jordana Belforta (Knižné novinky)

| On 31, Jan 2014

Tešíme sa, že koncom mesiaca môžeme ponúknuť bohatý výber zo záplavy knižných noviniek. Okrem aktuálnych trendov vyberáme novinku zo série agenta bez minulosti, reedíciu sci-fi klasiky, sny z Jeruzalema a Nabokovu Pamäť – prvýkrát v slovenskom preklade. Veríme, že si určite niečo vyberiete :). 

Vlk z Wall Street (Jordan Belfort) 

Jachty, drogy, prostitútky, súkromné lietadlá, luxusné autá, peniaze… Tisíc. Stotisíc. Milión… Viac peňazí nikdy nie je dosť.

Cez deň zarábal tisíce dolárov za minútu. Počas noci ich míňal tak rýchlo, ako sa dalo. Doma ho čakala nádherná manželka a deti, zatiaľ čo v jeho firme Stratton Oakmont ho mladí burzoví makléri oslavovali ako svojho kráľa.

Tu je skutočný príbeh prekliateho génia Jordana Belforta, ktorý si vyslúžil prezývku Vlk z Wall Street. Od roku 1990 sa Belfort stal jedným zo smutne známych biznismenov v americkom finančnom svete – brilantný burzový macher, ktorý viedol svoju šťastnú bandu na divokej jazde von z Wall Street do obrovskej kancelárie na Long Island.

Je to neobyčajný príbeh lakomstva, moci a výstrednosti, ktorý nikto nemohol vymyslieť – príbeh obyčajného chlapíka, ktorý na Wall Street prišiel so siedmimi dolármi vo vrecku a obrovskou chuťou po bohatstve, vďaka ktorej našiel bočné cestičky ako zarábať stovky miliónov dolárov. Šialená cesta plná luxusu, drog, peňazí – až dovtedy, kým sa to všetko nezrútilo. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: The Vision, 2014. 500 strán, slovenský jazyk.

 

Joyland (Stephen King) 

Joyland (Stephen King) Svet kolotočiarov je pestrý, falošný aj desivo úprimný. Občas sa pri stánkoch nehrá o plyšové medvedíky, ale o život. V strašidelnom zámku strácajú mladé ženy spodnú bielizeň a tečie v ňom ozajstná krv. Na vlastnej koži to zistí vysokoškolák Devin Jones, ktorému život dáva poriadne zabrať. Devinova prvá veľká láska sa skončila katastrofou, takže je stále panic a zostalo mu po nej iba zlomené srdce. Nemá s kým stráviť leto, preto nastúpi na letnú brigádu v zábavnom parku Joyland v malom severokarolínskom meste. Ide tam s nádejou, že pri kolotočoch zabudne na svoje depresie a trápenia.

Joyland mu však pripraví niečo omnoho lepšie – ale aj horšie. Devin spoznáva bizarné postavičky z kolotočiarskeho sveta a zapletie sa do riešenia starej vraždy, po ktorej zostal medzi jarmočnými strašidlami jeden skutočný a veľmi nepokojný duch. Pri dramatickom pátraní takmer príde o život. Nachádza však novú lásku a konečne sa z neho stáva muž, hoci úplne inak, než dúfal.

Stephen King opäť ponúka napínavý, vtipný i dojímavý príbeh, ktorý prečítate jedným dychom. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Ikar, 2014. 304 strán, slovenský jazyk.

 

Šesť rokov (Harlan Coben)

Pred šiestimi rokmi sa zúfalý Jake Fisher prizeral, ako si Natalie, jeho životná láska, berie iného muža. Šesť rokov skrýval svoje zlomené srdce a venoval sa kariére univerzitného profesora. Šesť rokov dodržiaval sľub, že manželov nechá na pokoji, a šesť rokov ho ťažili mučivé sny o Natalinom živote s Toddom.

Ale ani dlhých šesť rokov nedokázalo zmeniť jeho city. Keď Jake jedného dňa natrafí na Toddov nekrológ, vyberie sa na jeho pohreb – pravdaže, aby videl Natalie. Podarí sa mu zazrieť smútiacu vdovu, ale nie je to Natalie! Neznáma žena bola za Todda vydatá takmer dvadsať rokov. Toto odhalenie úplne zmení všetko, čo si Jake uchovával v pamäti ako vzácnu spomienku na krátke, ale nádherné obdobie vo svojom živote.

Jake neúnavne hľadá pravdu. Natalie už celé roky nikto nevidel, sestra zaryto mlčí, kňaz si nepamätá sobášny obrad, priatelia mu neveria a ctihodná univerzita sa nerada delí o svoje tajomstvá. Hľadanie ženy, ktorá mu zlomila srdce a klamala, ho čoskoro privedie do nebezpečných situácií. Zistí, že sa stal súčasťou starostlivo vykonštruovanej fikcie a v ohrození je nielen jeho život. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Ikar, 2014. 328 strán, slovenský jazyk.

 

Bourneův imperativ (Robert Ludlum, Eric van Lustbader)

Muž se ztracenou pamětí… Jako by se vrátil čas. Ovšem Bourne je tentokrát v roli zachránce.

Jason Bourne vyloví z ledového moře muže, který silně krvácí ze střelné rány. Když se zraněný dostane z ohrožení života, nedokáže si na nic vzpomenout. Neví dokonce ani to, kým vlastně je. A právě tento okamžik je pro Bournea bolestnou připomínkou vlastní minulosti. I on sám přišel kdysi za podobných okolností o paměť.

Tajemnému muži je na stopě elitní agentka izraelské tajné služby Rebeka. O jeho dopadení usiluje natolik, že přetrhala svazky s Mosadem a ten na ni nasadil svého nejlepšího zabijáka. Proč tolik riskovala?

Bourne se s nasazením vlastního života snaží záhadu rozluštit. Postupně zjišťuje, že za vším stojí celosvětové spiknutí monumentálních rozměrů. A klíčem ke všemu je právě muž se ztracenou pamětí. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Domino, 2014. 424 strán, český jazyk.

 

Děti Duny (Frank Herbert)

Třetí díl ságy nás zavádí do doby, kdy Paul Atreides, spasitel Duny, mizí v poušti. Za sebou zanechává Arrakis tak, jak si ji představoval – i nepředstavoval. V bezútěšné poušti se objevuje stále víc zeleně – ale také kněžské byrokracie, která se ohání jeho jménem.

Fremenský džihád se žene vesmírem jako krvavý požár. Paulova sestra Alia podléhá stále více zlým hlasům svého nitra, jeho matka Jessica se sice snaží svou dceru usměrnit, ale nakonec se musí uchýlit pod ochranu fremenů.

Jedinou nadějí proti strašné budoucnosti, které se Paul pokusil zabránit svou obětí, jsou jeho děti, dvojčata Leto a Ghanima, děti nadané vizí a schopnostmi svého otce – a železnou vůlí. Protože vize si žádá ještě větší oběť – od jednoho z nich. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Baronet, 2014. 432 strán, český jazyk.

 

Jeruzalémské sny (Alexandr Šargorodskij)

Jeruzalémské sny lze číst mnoha způsoby, jako humoristický román, podobenství, cestopis, generační výpověď, ale také jako bedekr neboli „basolu“. Tak se v dávných dobách jmenovaly průvodce pro židovské poutníky směřující do Jeruzaléma, které měly usnadnit cestu, připravit cestovatele na možná úskalí a pomoct jim udělat si představu o vzdálenostech.

Hrdina románu Moško Veselý nic podobného nevlastní, ale i tak má jasno: „Musí se jít na západ – nejdřív budou Žabokrky, potom Turecko, a pak Jeruzalém.“ Řídí se především svým srdcem, protože jak říká své ženě Nesje Smutné: „Kam Žida nohy vedou? Do Afriky? A kam ho vede srdce?“

Alexandr a Lev Šargorodští ve svém románu navazují na jeden z významných toposů židovského písemnictví. Je jím cesta do Jeruzaléma. Není to však „jen“ obyčejná pouť do Svatého města nebo do země praotců. Je to také splnění pesachového přání, které si věřící židé opakují každý rok po mnoho generací: „Příští rok v Jeruzalémě!“ Je to tak říkajíc cesta bez zpáteční letenky, cesta, která je zároveň návratem domů. Kromě toho všeho jsou Jeruzalémské sny možná vůbec prvním bedekrem, který shrnuje možné a nemožné způsoby, jak se dostat do Jeruzaléma. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Malvern, 2014. 120 strán, český jazyk.

 

Pamäť, prehovor (Vladimir Nabokov)

Kniha Vladimira Nabokova Pamäť, prehovor patrí k najlepším autorovým opusom a je majstrovským dielom vo svojom žánri. Je hodnotená ako jedna z najgeniálnejších autobiografií.

Charakteristikou autorovej práce je presnosť a umelecká presvedčivosť. Nabokova často ho hodnotili ako najprecíznejšieho štylistu doby. Je zaujímavé sledovať fázy jeho života, jeho pocity, ktoré viedli k náhlym zmenám v jeho zmýšľaní. Na jednej strane je jeho trojjazyčná výchova v láskyplnom, kultivovanom, liberálnom prostredí bohatej petrohradskej rodiny, idylické pobyty na južných plážach Európy. Na druhej strane sú to bolestivé straty, ktoré nasledovali: bieda, exil v Európe (Berlín, Paríž), vražda otca, dlhé vdovstvo matky, následný exil v USA v novom kultúrnom prostredí. Nabokov rezignuje na bolestné myšlienky o svojej minulosti, ktoré sa stali pre jeho osud charakteristické a memoáre okoreňuje svojim úžasným humorom. Toto sa dielo sa k slovenskému čitateľovi dostáva po prvýkrát. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2014. 280 strán, slovenský jazyk.

foto: http://www.flickr.com/photos/sigfridlundberg/11832463314/