Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Claudio Abbado – dobrosrdečný Talian v službách hudby

Claudio Abbado – dobrosrdečný Talian v službách hudby

| On 20, Jan 2014

Claudio Abbado sa narodil 26. júna 1933 v Miláne. Jeho prínos do klasickej hudby a hudobného vzdelávania ho zaradil k najvýznamnejším hudobným osobnostiam. Zomrel vo veku 80 rokov.

V roku 1958 vyhral medzinárodnú súťaž pre dirigentov Koussevitsky Competition, čo viedlo k sérii angažmánov v Taliansku. Výhra Dimitri Mitropoulos Prize z roku 1963 mu zasa umožnila pracovať na päť mesiacov ako asistent Leonarda Bernsteina pri New York Philharmonic, čím prakticky začala jeho veľká medzinárodná kariéra. V La Scale debutoval v 1960 a ako hudobný riaditeľ tu pôsobil v rokoch 1968 až 1986.

Hlavným dirigentom Viedenských filharmonikov sa stal v roku 1971. V rokoch 1979 až 1987 bol hlavným dirigentom London Symphony Orchestra a v rokoch 1982 až 1986 hlavným hosťujúcim dirigentom Chicago Symphony Orchestra. S oboma telesami urobil pre Deutsche Grammophon množstvo nahrávok. V októbri 1989 bol prekvapivo zvolený za Karajanovho nástupcu na poste šéfdirigenta Berlínskych filharmonikov.

Nešlo už o neznámu osobu, veď v Berlíne dirigoval prvýkrát v roku 1966 a u hudobníkov si získal veľký rešpekt. V kontraste s autoritatívnym prístupom Karajana však išlo o veľkú zmenu a jeho uvoľnenejší prístup k hudobnej predstave občas vyvolal konflikt. Presadil všeobecne nové trendy. Viedol často dialógy s hráčmi, čím riešil problémy. Svoj názor nepovažoval za bezchybný a pokiaľ mal niekto lepšiu myšlienku, rád ju aplikoval. Miešal tradičný repertoár so súčasným a zdôrazňoval programový charakter.

Počas jeho pôsobenia v Berlíne bola každá sezóna venovaná konkrétnej téme ako napríklad: Goetheho Faust, Antické Grécko, Shakespeare, Alban Berg a Georg Büchner, Tristan a Izolda – Mýtus o láske a smrti alebo Hudba je radosť na zemi. Posledná sezóna sa niesla v znamení Wagnerovho Parsifala. V Abbadových časoch sa navyše orchester výrazne omladil. Vo februári 1998 odmietol predĺžiť zmluvu na poste šéfdirigenta Berlínskych filharmonikov, ktorá vypršala v roku 2002.

V Československu prvý raz vystúpil na Pražskej jari v roku 1966. Okrem koncertovania sa angažoval aj v edukačnej oblasti a snažil sa o zapojenie klasickej hudby do bežného života. So skupinou priateľov (Luigi Nono, Maurizio Pollini, a i.) sprístupnil v Taliansku klasickú hudbu robotníckej vrstve, pričom usporadúval koncerty s diskusiami.

Venoval sa rozvoju mladých hudobníkov, založil European Union Youth Orchestra (1978) a Gustav Mahler Jugendorchester (1986). V roku 1988 založil festival modernej hudby Wien Modern, ktorý mapuje aktuálne trendy v klasickej hudbe.