Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Posledný prípad Harryho Holea (Knižné novinky)

Posledný prípad Harryho Holea (Knižné novinky)

| On 15, Jan 2014

Ani v novom roku neobídeme knižný trh :). Tentoraz prinášame posledný diel pomaly už tradičnej severskej detektívky, špionážny román Daniela Silvu, otca tuniskej poviedky a na záver trocha argentínskej poézie.

Polícia (Jo Nesbo)

V nemocnici v Osle leží zranený človek v kóme. Polícia ho prísne stráži a nikto sa nesmie dozvedieť jeho meno. V tom istom čase nájdu zabitého policajta na mieste, kde bola v minulosti spáchaná vražda, ktorú neúspešne vyšetroval. Keď k nemu pribudnú ďalší dvaja zavraždení kolegovia, je jasné, že nejde o náhodu. Všetkých zabili mimoriadne brutálnym spôsobom a spájajú ich nevyriešené prípady z minulosti. Kto trestá políciu za zbabrané vyšetrovania? Neexistujú žiadne stopy a ani najlepší policajný inšpektor Harry Hole nie je k dispozícii.

Jo Nesbo opäť rozvíja príbeh o ľudskej zlobe, do ktorého vtiahne nielen obete a políciu, ale bravúrnym spôsobom aj svojich čitateľov. Jo Nesbo v súčasnosti patrí medzi najpopulárnejšich svetových autorov. Z jeho kníh sa predalo už viac ako 18 miliónov výtlačkov! (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Ikar, 2014. 528 strán, slovenský jazyk.

 

Angličanka (Daniel Silva)

Dych vyrážajúce napätie, prekvapivé zvraty a nečakané vyvrcholenie v doteraz najlepšom románe majstra špionážneho románu Daniela Silvu.

Špičkový tajný agent a reštaurátor Gabriel Allon sa rozhodne žiť v ústraní a venovať sa reštaurovaniu obrazov starých majstrov. No keď na Korzike zmizne Madeline Hartová, vychádzajúca hviezda na britskom politickom nebi, starý priateľ z MI5 ho požiada o pomoc. A tak sa Allon znova púšťa do nebezpečnej hry, v ktorej ho sprevádza aj Anglický zabijak. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ, 2014. 352 strán, slovenský jazyk.

 

Po hospodách kolem Středozemního moře (Ali ad-Du‘áží) 

Alí ad-Du‘áží bývá nazýván „otcem tuniské povídky“ a současný tuniský literární kritik Muhammad Faríd Ghází jej dokonce staví na trůn všech povídkářů v arabském světě, přičemž jej srovnává s autory jako byl Jack London nebo Marcel Proust. Ať už s takovým přirovnáním souhlasíme či nikoli, pro nás tkví jedinečnost tohoto autora v jeho lehkém, humorném a hravém stylu vyprávění a především pak v jeho mírumilovném zobrazení střetů východních a západních kulturních tradic.

Ač nedostudovaný, byl Alí ad-Du‘áží velice sečtělý a mezi autory, kterými se inspiroval, byli jak velikáni Východu jako Omar Chajjám, Džáhiz nebo básník Al-Ma‘arí, tak přední literáti Západu jako Shakespeare či Nietzsche. Osvícený duch autora se pak promítl i do jeho děl, kde sledujeme romantické, ale klidné a mírné střetávání rozdílných kulturních a náboženských tradic osvěžené živým a hravým humoristickým stylem, získaným během několikaleté novinářské praxe a práce karikaturisty. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Malvern, 2013. 80 strán, český jazyk.

 

Spisy VI (Jorge Luis Borges) 

Do 6. svazku Borgesových Spisů byly zařazeny vůbec první překlady Borgesovy poezie do češtiny. Kniha obsahuje tři sbírky: autorovu nejoblíbenější sbírku Tvůrce ze 60. let a dvě sbírky z 80. let, Atlas a Spříseženci. Spojení krátkých prozaických textů – mini-esejů a mini-povídek – a básní ukazuje čtenáři dosud neznámou tvář tohoto argentinského tvůrce. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Argo, 2014. 276 strán, český jazyk.

Foto: Jo Nesbø © Håkon Eikesdal