Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Kristínin svet – obraz, ktorý dojíma masy

Kristínin svet – obraz, ktorý dojíma masy

| On 14, Jan 2014

V roku 1948 vznikol známy obraz od realistického maliara Andrewa Wyetha technikou tempery na drevenej doske, nachádzajúci sa v NY múzeu Moderného umenia MoMA, ktorý dodnes dojíma masy. Jeho názov je Christina´s world.

V roku 1940 si Wyeth (nar. 1917) vzal za ženu Betsy James, ktorú spoznal vo svojom letnom sídle v Maine, USA a ktorá hrala významnú rolu najmä v manažovaní jeho kariéry. Povedala: “Som režisér a mám toho najlepšieho herca na svete.” Ale v úvode ich vzťahu spoznal aj svoju susedu a priateľku Christinu Olson, známu z obrazu Kristínin svet.

Kristínin svet

Práve ju a jej mladšieho brata najčastejšie využíval pre svoje obrazy. S Betsy mal dvoch synov Nicholasa a Jamesa “Jamieho”, ktorý išiel v otcových šľapajách, podobne ako Andrew – jeho otcom bol slávny americký maliar a ilustrátor Newell Converse Wyeth, ktorý Andrewa a svoje ďalšie štyri deti vzdelával a vyučoval výhradne doma. Ako sa zdal byť nemenný život v Maine, kde Wyeth situoval väčšinu obrazov, tak bol nemenný i jeho štýl, po viac než päťdesiat rokov.

Dom v diaľke z obrazu Kristínin svet bol po desiatky rokov Wyethovým ateliérom, ktorého strohý interiér a pochmurný exteriér zachytil v mnohých dielach a litografiách. Povedal: “Maľujem veci, ktoré odrážajú základné pravdy života: oblohu, zem, priateľov.” Na tomto obraze sa na vyziabnutých pažiach dvíha osamelé a chabé telo Weithovej druhej ženy Kristíny, ktorú v detstve postihla obrna. Jej telesné postihnutie nie je vidieť, no badáme náznaky zakrivenia tela, túžobne otočeného k domu v diaľke. Umelecký historik sir David Piper sa vyjadril: “Obraz vypovedá ako o životnej tragédii, tak o potešení s takou priamočiarosťou, že sa stáva univerzálnym symbolom ľudských predpokladov.”

Kristína zomrela v roku 1969 v namaľovanom dome, budúcom Wyethovom ateliéri, v ktorom prežila prakticky celý svoj život. Dnes je z neho Farnsworth Art Museum, denne otvorené pre verejnosť. Susedia hovoria, že sa nikdy nedozvedela, že jej podobizeň sa stala jedným z najemocionálnejších diel v histórii amerického umenia.

Zdroj: 1000 Paintings You Must See Before You Die 2006.