Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | June 17, 2019

Scroll to top

Top

Kultúrne udalosti roka 2013 podľa redakcie Artblog.sk

Kultúrne udalosti roka 2013 podľa redakcie Artblog.sk

| On 31, Dec 2013

Redakcia Artblogu zavádza novú tradíciu a v rámci nej každý rok na Silvestra prinesieme koncoročný prehľad toho najlepšieho z kultúry. Redaktori a redaktorky Artblogu sa zamysleli nad tým, čo ich najviac zaujalo a ponúkajú svoje zhrnutie.

Kristína Puškelová

Rok 2013 sa blíži ku koncu, a preto nastal ten správny čas vybrať najzaujímavejšie kúsky zo sveta kultúry 2013. Jozef Karika, autor mnohých detektívnych románov, prináša pokračovanie bestselleru Na smrť. Na smrť II s podtitulom Bez milosti nadväzuje na príbeh dvoch kamarátov stojacich na opačných stranách režimu. Pohľad na tvrdú až nechutnú realitu z čias koncentračných táborov dokonale zvráti vaše predstavy o ľudskosti v neľudských podmienkach.

Pri príležitosti blížiacich sa prezidentských volieb nám Jonáš Karásek priniesol film Kandidát. Film je politickou fraškou, na ktorej sa schuti zasmejete a smutno-smiešnym zobrazením toho, čo sa v tejto malej krajine udialo, deje a veľmi ľahko udiať môže. Veď predsa hlavu štátu (ne)volíte vy. Práve preto je dôležité slobodné myslenie, ktoré nám melodicky prináša Delik vo svojom albume Sloboda. Prenikavý hlas spojený so zmysluplným textom dotvára príjemný celkový dojem.

Dielo Dorian Gray napísané na objednávku Opery SND určite patrí medzi opery, ktoré sa oplatí navštíviť. Mladá slovenská skladateľka Ľubica Čekovská okrem výrazného a originálneho hudobného prejavu prináša i dôležitú schopnosť vnímať hudbu v bohatstve prienikov s inými umeniami i myšlienkovo-filozofickými konceptmi. Vo svojom Dorianovi Grayovi sa zaoberá znepokojujúcimi otázkami o fyzických a duševných podobách krásy a zla.

Radka Komžíková

Môj kultúrny rok bol viac než bohatý. Hýril farbami, zvukmi, slovami, voňal atmosférou a podnecoval k vlastnej tvorbe. Slovami ma tento rok najviac tešila Jana Beňová v knihách Preč! Preč! a Café Hyena (Plán odprevádzania). Úžasný je tiež Atlas zabúdania od Petra Krištúfka. Hudobne som prepadla Jane Kirschner, ktorej tvorbu som mala rada vždy, ale Moruša: Biela je skrátka ľúbezná. Rovnako úžasní sú Korben Dallas a ich Karnevalová vrana. Zo zahraničia má v mojom prehrávači pevné miesto Nick Cave s albumom Push the Sky Away a úžasný David Bowie s The Next Day.

Dušu najviac hladiaci film tohto roka je pre mňa určite Pena dní. Zapôsobili však aj Život Adéle, Jasmínine slzy a dokument 66 sezón – ten síce nie je tohtoročný, no tento rok sa na jeho motívy konala opera, čo je samo o sebe neuveriteľne lákavé. Čarovné bolo vystúpenie Sóley a úžasný zážitok ponúkla Neviditeľná výstava v Prahe.

Dávid Tvrdoň

Uplynulý rok bol štedrý pre kultúrny život a všetko sa jednoducho nedalo stihnúť. Najradšej by som spomenul všetko kvalitné, ale to nejde, preto len niekoľko top odporúčaní, keby ste niečo z toho vynechali.

Spomedzi kníh, ktoré som prečítal spomeniem debut švédskeho autora Jonasa Jonassona. Jeho Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol ma bavil od začiatku do konca a isto siahnem aj po jeho ďalšom románe. V žánri komiksových príbehov pre mňa v roku 2013 kraľovala sága Zámok a Kľúč (Locke & Key) od autora Joea Hilla, syna slávneho Stephena Kinga.

Z hudby ma najviac potešil a zaujal album Kveikur od Sigur Rós. Veľa som počúval aj Trickyho návrat v podobe False Idols alebo Anxiety, alternatívne R&B od amerického hudobníka Autre Ne Veut. Filmovým prekvapením bola u nás málo propagovaná snímka Zmiznutie (Prisoners). Skvelí herci, výborná kamera a vydarený scenár dokopy vytvorili filmový megakoncert, počas ktorého som miestami nedýchal. Za najlepšie dva kultúrne zážitky roka však považujem účasť na festivale Colours of Ostrava a neskutočný koncert Nicka Cavea v Prahe.

Marián Kubačka

Koniec roka bol bohatý na pár slovenských kníh, ktoré určite nikomu neunikli. Svoje diela vydali Michal Hvorecký, Dušan Dušek, Rado Ondřejíček aj Samo Marec. Zo slovenských ešte vyberám zaujímavú monografiu Rocková Bratislava a rozhovory s Petrom Lipom Džez náš každodenný daj nám dnes. Osobne ma však najviac zasiahli Tajné preteky. Táto kniha zmení pohľad na Lance Armstronga asi u každého fanúšika. Negatívne.

Hudbu už veľmi nepočúvam, ale najviac púštané boli Brahmsove klavírne koncerty v podaní Hélène Grimaud. Album vyšiel pod Deutsche Grammophon v septembri 2013 a považujem ho za jednoznačnú lahôdku. Moderné, emočné hranie v spojení so skvelým orchestrom.

Rok 2013 bol pre mňa na filmovom poli rokom množstva blockbusterov, bohužiaľ všetky hneď vyšumeli, vrátane Gravity. Preto by som rád vyzdvihol Letnú filmovú školu v Uherskom Hradišti, ktorá toto prázdno čiastočne zaplnila. Koncert Glena Hansarda vo Viedni začiatkom roka nič neprekonalo. Tento človek ide stále naplno a nezostáva vo vychodených koľajach.

Vlado Kakaš

V oblasti kinematografie tento rok opäť priniesol zaujímavé a vysoko cenené tituly. Medzi ne určite patrila Gravitácia Alfonsa Cuaróna aj Rivali Rona Howarda. Hlboké ľudské príbehy dominovali naprieč žánrami. Hlavnú rolu naďalej zastáva americká produkcia spolu s francúzskou.

U nás bola úroda slabá. Tvorcovia sa často sťažujú na nedostatočnú finančnú podporu, najmä zo strany štátu. Pravda, v Čechách sa filmy dotujú v oveľa väčšej miere. Na druhej strane sa treba pozrieť na to, aké snímky a s akým rozpočtom vznikli v zahraničí. Teraz nehovorím o blockbusteroch, ale o dielach, ktoré boli režiséri schopní nakrútiť za oveľa menej peňazí a pritom ich hodnota neklesla.

Na hudobnej scéne sa objavil čerstvý vietor v podobe debutového albumu Generácia Y slovenskej speváčky s netradičným menom Katarzia. A na knižnom poli sa Dan Brown znova ukázal ako autor s talentom zručne vykresliť príbeh v diele Inferno (Peklo). Kultúra neustále dokazuje svoj zmysel v rôznych oblastiach.