Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Kniha byliniek

Kniha byliniek

| On 28, Dec 2013

„Nuž, táto kniha bude asi taká ako dávne knihy byliniek, ktoré chceli odpovedať jednoduchými príkladmi na otázky, čo vlastne treba robiť, keď niekoho bolí srdce alebo ho opustil Boh.“

Kniha byliniek je skromnou, útlou knihou, ktorá obsahuje množstvo veľkých myšlienok. Sándor Márai hneď v prvej kapitole napísal, že jeho kniha by chcela byť úprimná, nebude hovoriť o ideách a hrdinoch, ale o tom, čo má do činenia s človekom. Keby sa niekto opýtal, o čom a načo vlastne je toto dielo, autor si pripravil odpoveď hneď v prvej kapitole: „Nuž, táto kniha bude asi taká ako dávne knihy byliniek, ktoré chceli odpovedať jednoduchými príkladmi na otázky, čo vlastne treba robiť, keď niekoho bolí srdce alebo ho opustil Boh.“ Kniha byliniek je skutočne taká. Ponúkne rady na rôzne bolesti a zodpovedá množstvo náročných, filozofických otázok neobyčajne ľahkou a prijateľnou formou.

Sándor Márai písal túto knihu v kapitolách, ktoré sú venované rôznym oblastiam života. Napríklad od mrkvy, cez ženy, zmysel bytia až po smrť. Veľké pozitívum knihy je krátkosť jednotlivých kapitol. Autor dokáže na malom priestore vyjadriť veľkú myšlienku, aplikovať ju do života a zdôvodniť svoje tvrdenia. Vďaka stručnosti textov má človek možnosť zamyslieť sa nad tým, čo chcel autor vyjadriť. Táto jeho stručnosť zabezpečí jednoduchú orientáciu v texte. Celá kniha je písaná v duchu jemnej irónie a vtipu, s akousi miernou uštipačnosťou a zároveň životnou múdrosťou.

Myšlienky v tomto diele sú nadčasové a stále aktuálne. Dalo by sa povedať, že možno aktuálnejšie, než v dobe, kedy žil. Poukazuje na to aj jeho výrok: „Ľudská látka sa nezmenila, ale človek – vďaka niekoľkých géniom a prístrojom – v civilizácii oslepol a ohluchol. Zlenivel a ohlúpol. Stal sa informovanejším a zároveň nevedomejším.“ Sándor Márai dokáže človeka z tejto slepoty a hluchoty vyviesť práve Knihou byliniek.

Táto kniha určite osloví rôzne typy čitateľov. Nielen veľkých mysliteľov, ale aj jednoduchých ľudí, ktorí si Máraiov štýl písania rýchlo obľúbia.

Foto: http://www.flickr.com/photos/grufnik/536910097