Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Slow/slov – spomalenie v Nitrianskej galérii

Slow/slov – spomalenie v Nitrianskej galérii

| On 18, Dec 2013

Niet žiadnych pochýb o tom, že dizajn sa vždy snažil veci z úžitkovej sféry nášho života povýšiť do umeleckej, estetickej oblasti. Dovolím si však tvrdiť, že výstava Slow/slov nemá ambíciu len potešiť naše oko, ale aj myseľ.

Preto sa nám môže ľahko stať, že takéto súčasné trendy dizajnu, ktoré môžu „zdobiť“ náš príbytok, budú okrem estetickej stránky aj zdrojom hĺbavejšej kontemplácie.

Slow/slov je podľa autorov výstavy nový pojem v súčasnej teórií dizajnu, dáva dôraz na výrobu, ktorá využíva lokálne materiály, technológie a skúsenosti. Už samotný názov slow (z angl. slow – pomalý) podáva akcent na spomalenie. Spomalenie, ako reakcia na náš uponáhľaný životný štýl? Spomalenie, ako reakcia na narastajúci technický pokrok? Spomalenie, ako reakcia na hromadnú, priemyselnú, pásovú výrobu?

V každom prípade je tu zjavná prosba na zmiernenie tempa nášho života. Tento problém však hovorí aj o rade ďalších otázok, ako je napr. návrat k prírode, či k dobám minulým. V súvislosti s týmto sa otvárajú témy prírody, recyklácie, ekológie a pod. Zaujímavá hračka názvu Slow/slov však tieto témy vnáša do omnoho užšieho okruhu slovenských tradícií a kultúry.

Autori využili veľkú škálu materiálov, od prírodných (vlna, drevo, škrob), recyklovateľných (koža, textil, papier), až po materiály, resp. produkty ktoré strácajú svoje využitie a sú nepotrebné. Autori ich používajú ďalej a pristupujú k nim ako k novému produktu, ktorý síce stratil na svojom pôvodnom význame, ale teraz naberá úplne iný, odlišný zmysel.

Slow/slov

 

Tak napríklad zaváraninové poháre nachádzajú teraz svoje využitie ako napr. váza, či sklenená skulptúra. Expozícia nám ponúka naozaj široký rozmer štýlov a prístupov k týmto témam. Vintage štýl Dany Tomečkovej, hravé topánočky Elišky Karasovej, prírodný závan Zuzany Šebekovej atď. Raritou výstavy je samorozložiteľná biomiska od Vlasty Kubusovej. Okrem toho však výstava ponúka aj radu interiérových, módnych doplnkov, či nábytku.

Nemusíte sa zaujímať o témy dizajnu, či ekológie, aby ste pochopili, čo nám chcú autori výstavy priblížiť a sprostredkovať. Človeka vtiahnu a zaujmú dominantnými témami, ktoré nie sú dôležité len tu a teraz, ale je v nich potenciál celej našej budúcnosti.

 

Miesto konania: Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra
Trvanie výstavy: 6. december 2013 – 26. január 2014
Autorky projektu: Katarína Lauková Zajíčková, Zuzana Šebeková
Kurátorka: Katarína Trnovská