Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Užite si Vianoce v spoločnosti originálneho Vianočného mystéria

Užite si Vianoce v spoločnosti originálneho Vianočného mystéria

| On 14, Dec 2013

Predvianočná nádielka knižných noviniek obsahuje viacero zaujímavých titulov. Tematicky najaktuálnejšie je Vianočné mystérium, no nezaostáva ani Zima sveta. Neobídeme ani Všetko, čo ku mne patrí, ba ani Ostrovy, na ktorých stroskotávam. Výber uzatvára Nočný hosť. Ak ste ešte nestihli kúpiť vianočné darčeky, utekajte do obchodov poobzerať sa po nejakej knižke a prežite sviatky s vôňou škorice, pohody a kníh!

Vianočné mystérium (Gaarder Jostein)

Príprava na Vianoce v rodine môže vyzerať trochu inak, ako sme zvyknutí, keď si vezmeme na pomoc knihu Vianočné mystérium od Josteina Gaardera. Nielen chlapec Joachim s rodičmi, ale aj my s našimi deťmi si môžeme do 1. do 24. decembra otvárať okienka na ručne zhotovenom adventnom kalendári a dozvedať sa neuveriteľný príbeh nórskeho dievčatka, ktoré sa v predvianočnom ruchu stratí mame v obchodnom dome. Dievčatko Elisabet sa prekvapivo ocitá medzi tými, ktorí putujú späť v čase do roku „nula“, aby boli v Betleheme pri narodení Jezuliatka. Ako ubúdajú storočia, pútnikov pribúda a sú medzi nimi nielen pastieri a postavy z dejín vianočného príbehu, ale aj ovce a anjeli. Elisabet so sprievodom sa však nepohybuje iba v čase, putuje zároveň v priestore – z Nórska na juh a spoznáva nové krajiny a útržky z ich histórie. Akoby tých zvláštnych správ nebolo málo, Joachim sa dozvie, že pre mnohými rokmi sa pred Vianocami v obchodnom dome v ich meste skutočne stratilo dievčatko Elisabet… Kniha vychádza so skvelými ilustráciami – maľbami Vlada Kráľa.  (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Artforum, 2013. Počet strán: 239, slovenský jazyk.

 

Zima sveta (Follett Ken)

V polovici dvadsiateho storočia päť navzájom prepojených rodín napĺňa svoj osud, zatiaľ čo svetom otriasa tyrania.

Berlín v roku 1933 prežíva hlboké zmeny. Jedenásťročná Carla von Ulrich sa snaží pochopiť napätie narúšajúce pokojnú atmosféru v jej rodine, zatiaľ čo Hitler posilňuje svoje postavenie v Nemecku. Na návštevu prichádzajú matkina neohrozená priateľka a bývalá poslankyňa parlamentu Ethel Leckwithová a jej syn, študent Lloyd, ktorý sa zakrátko na vlastnej koži presvedčí o brutálnej realite nacizmu. Lloyd sa stretne aj so skupinou Nemcov rozhodnutých postaviť sa proti Hitlerovi. Sú však ochotní zájsť do krajnosti a zradiť svoju vlasť? Podobných ľudí úzkostlivo sleduje aj Voloďa, Rus so žiarivou budúcnosťou vo výzvednej službe Červenej armády.

Následný medzinárodný stret vojenských síl a osobných presvedčení zmetie všetkých od Cable Street vo východnom Londýne po Pearl Harbor na Havaji, od Španielska po Stalingrad, od Drážďan po Hirošimu.

V Cambridgei Lloyda neodolateľne očarí krásna Američanka z vysokej spoločnosti Daisy Peškovová, ktorá reprezentuje všetko, čo neznáša jeho ľavicová rodina. No Daisy viac zaujíma šľachtic Chlapec Fitzherbert – amatérsky pilot, milovník večierkov a popredný činiteľ Britskej únie fašistov.

V Berlíne Carla potajomky zbožňuje zlatého chlapca Wernera. No nič sa neuskutoční, ako očakávali, lebo ľudské životy aj nádeje sveta zničí najväčšia a najkrutejšia vojna v dejinách ľudstva. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Vydavateľstvo Tatran, 2013. Počet strán: 772, slovenský jazyk.

 

Všetko, čo ku mne patrí (Funder Anna)

Austrálska prozaička sa vo svojom debutovom románe vracia do obdobia, keď v Nemecku nastupoval k moci fašizmus. Príbeh je kolážou spomienok rozprávačky Ruth Beckerovej, doplnený o zápisky dávno nebohého Ernsta Tollera, významného predvojnového ľavicovo orientovaného dramatika. Z Ruthinej pamäti sa vyplavujú spomienky na predvojnový Berlín a emigráciu, ktorých impulzom bola zásielka z USA s fiktívnymi Tollerovými zápiskami. V nich spomína nielen na spoločné pôsobenie v protifašistickom hnutí mladých, najmä židovských, ľavicovo orientovaných intelektuálov, ale aj na svoju bývalú milenku Doru Fabianovú, ľavicovú intelektuálku a protivojnovú aktivistku, ktorú našli mŕtvu v emigrácii v Londýne za dodnes nevyjasnených okolností. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Slovart, 2013. Počet strán: 392, slovenský jazyk.

 

Ostrovy, na kterých stroskotávám (Lucien Deprijck)

Ztroskotat, ale jak? Jedinečně ztvárněná kniha Luciena Deprijcka rozehrává téma ztroskotání na devatero způsobů. Na opuštěných i obydlených ostrovech, ostrovech životu nebezpečných, rajských, tropických či burácejících větrem se naplňují osudy, končí sny a nabízejí se nové šance. 18 ostrovních epizod spolu se sugestivními ilustracemi Christiana Schneidera tvoří ucelené umělecké dílo. Kniha podněcuje touhu po neznámých světech a vypráví o setkání se sebou samým, s lidmi i zásadními otázkami. Pov ídky plné dramatických, tajemných či absurdně komických situací, nepostrádají oproti klasickým robinsonádám ženské hrdinky a nabourávají zažitá trosečnická klišé. Člověk konec konců neztroskotá každý den, a když už se to stane a člověk má to štěs tí, že je vyplaven na ostrově, tak by to přece mělo být stylové, stěžuje si jeden z Deprijckových ztroskotanců, kterému se nelíbí, že je na pláži přivítán masou lidí. Deprijckovy variace existencionálních zkušeností ztroskotání jsou nanejvýš originá lní a hluboce lidské. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: 65 Pole, 2013. Počet strán: 184, český jazyk.

 

Noční host (Fiona McFarlaneová)

Pětasedmdesátiletá Ruth se vypořádala se ztrátou manžela a nyní žije sama v domě na australském pobřeží. Společnost jí dělají jenom kočky. Špatně spí, a hlavně se jí zdává, že se jí v noci do domu vkrádá tygr. Když u ní jednoho dne zazvoní pečovatelka Frida, vítá ji Ruth jako spojence. Postupem času si však uvědomí, že je na Fridě závislá: přestane opouštět dům, spoléhá na ní s jídlem i s úklidem – a poslušně bere prášky, které jí ošetřovatelka dává. Jenže nic není takové, jak se zdá, Ruth se postupně začne zhoršovat paměť a tygr se objevuje čím dál častěji… Ač se nabízejí škatulky jako psychologický thriller, nebo dokonce duchařský román, Noční host není jednoduchým příběhem o zločinu a tajemství. Je to především uhrančivé vyprávění o stárnutí, lásce, závislosti, strachu a vnímání, o tom, s jakou vehemencí se minulost zmocňuje naší přítomnosti. A především je to strhující kniha o dvou naprosto rozdílných ženách. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Paseka, 2013. Počet strán: 264, český jazyk.