Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Michal Hvorecký – Spamäti

Michal Hvorecký – Spamäti

| On 05, Dec 2013

Vo vydavateľstve Marenčin PT vyšla koncom novembra nová kniha Michala Hvoreckého. Jeden z významných slovenských spisovateľov odhaľuje cez knihu Spamäti svoje zážitky. Príhody z detstva sú premiešané kritikou dnešnej slovenskej spoločnosti, vrátane toho, čo sa v našom štáte deje.

Autor píše pútavo, text miestami vystriedajú fotografie, ktoré dotvárajú celú knižku. Je to prvýkrát, čo sa stretávam s papierovým prebalom pri Hvoreckom, napodiv však menšie a mäkšie vydanie neruší a fotografia detí na obálke knihy je len príjemným bonusom, ktorý čitateľa vracia do detstva.

Kniha je napísaná sviežo, autor sa nebojí priamo, na rovinu napísať čo si myslí (v prípade kritiky systému v našom štáte), na strane druhej píše nežne o svojom synovi či o iných zážitkoch z detstva.

„Som mestský človek. Ale chcem, aby môj syn vedel, že minerálka vyviera v horách, nie z plastovej fľaše, že čaj z dvestoročnej lipy chutí tak, ako instantný z obchodu nikdy nebude, že zvieratá sú doma v prírode, nie v zoologickej, že vzácne byliny niekedy liečia lepšie ako tabletky, že ešte stoja domy, kde sa rozprávky nepozerajú v televízií, ale hovoria pred spaním spamäti, že dobrodružstvá sa neodohrávajú iba v počítačových hrách, a kamarátstva nevznikajú len na sociálnych sieťach a že na svete stále zostali miesta, kde výhľad na krajinu nezacláňajú billboardy.„

Dozvedáme sa o tom, kde autor vyrastal, o jednotlivých členoch rodiny, o tom, kto ho ovplyvnil v ranej fáze jeho tvorby, kde trávil čas ako tínedžer, ale aj neskôr, keď dospel. Opisuje pocity pri narodení syna a knihou sa striedajú vážne situácie s úsmevnými až tragikomickými.

„Zrazu pôrodník, veľmi milý a príjemný človek (úplatok som nedával a nik ho odo mňa ani nepýtal), prvý raz oslovil mňa. Prikázal mi, aby som stlačil maternicu dolu a našťastie, mi aj ukázal, ako sa to robí. Zrazu som bol polhodiny užitočný a to ma povzbudilo. Odvtedy viem, ako sa stláča maternica dolu a verím, že to v ďalšom živote a práci ešte mnohokrát využijem.“

Páči sa mi, že sa autor dal na napísanie tejto prózy a hoci je to odklon od jeho obvyklých textov, vyšlo mu to. Nie všetkým musí tento štýl sadnúť, no kto už od Michala Hvoreckého niečo čítal, sklamaný nebude.

Spamäti – Michal Hvorecký. Vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, 2013. 264 strán, slovenský jazyk.