Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Aký je Don Quijote de la Mancha?

Aký je Don Quijote de la Mancha?

| On 05, Dec 2013

Šesť mladých ľudí, hudba, spev, zaujímavé kulisy a aj výborné herecké výkony. To všetko nájdete v absolventskej inscenácii Ja, Don Quijote! - ktorú predstavili študenti Katedry bábkarskej tvorby VŠMU.

Tma a gradujúce bubnovanie odštartovali predstavenie. Postupne prichádzajúci absolventi nás v rytme španielskej hudby spevom aj hrou na hudobné nástroje uviedli do deja. Dielo, podľa ktorého vzniklo predstavenie napísal svetoznámy španielsky autor Miguel de Cervantes Saavedra. Ale túto hru napísal, ako povedali herci, sám život.

Šesť hercov, muzikantov aj spevákov zároveň, ukázalo divákom šesť kapitol. Všetky mohli byť ľuďom dobre známe, pretože sa v nich odzrkadľovali nielen bežné situácie, ale aj ľudské charaktery. Vďaka metaforickosti, rekvizitám a nadnesenosti, ktorú herci využívali, si každý mohol odniesť niečo pre seba.

Pomocou kapitol o sile kníh, o tom, že nie je vo svete ľahké nájsť si verného spojenca, o láske, či o hrdinovi, ktorý si hľadá vlastnú cestu si divák mohol uvedomiť, že každý môže byť Don Quijote.

Počas tejto príjemnej divadelnej hodinky si ľudia v hľadisku nevšímali len hercov a ich osobitný pohľad na tému predstavenia, ale aj to, ako sami reagujú na jednotlivé situácie.

Divadelnú hru režíroval Mgr. art. Peter Palik ArtD. a účinkujúcimi sú: Lukáš Tandara, Andrej Sisák, Jakub Lužina, Miroslav Mihálek, Kristína Mackovčáková a Miriam Ryšavá.

Premiéra predstavenia bola 3. 12. 2013 a prvá repríza o deň na to v Štúdiu 12, v Divadelnom ústave.

Kto z Vás by chcel byť Don Quijote de la Mancha?