Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | January 21, 2019

Scroll to top

Top

Nahliadnite do súkromnej korešpondencie Júliusa Satinského (Knižné novinky)

Nahliadnite do súkromnej korešpondencie Júliusa Satinského (Knižné novinky)

| On 30, Nov 2013

Na knihy plodný november prináša zaujímavé novinky. Odštartujeme McCarthyho Konzultantom, pokračujeme pútavým spracovaním príbehu dvoch žien, ktoré žijú v neúprosnej krajine. Pálením mostov za literatúrou určite nebude čítanie Chamtivosti, či Citadely. Nazrieme tiež do korešpondencie jedného z najlepších komikov a spisovateľov – Júliusa Satinského.

Konzultant (Cormac McCarthy)

Nedlouho před svou svatbou se Konzultant, uznávaný právník, rozhodne vstoupit do riskantní oblasti obchodu s drogami na drsné texasko-mexické hranici a doufá, že následkům tohoto rozhodnutí dokáže uniknout. Je pevně přesvědčen, že až mnohamilionový obchod s kokainem proběhne, vše se vrátí do starých kolejí a on se zase navrátí ke svému starému životu po boku milované snoubenky. Namísto toho se však ocitne uprostřed brutální a smrtelně nebezpečné hry, která může zničit všechno, co má rád, a vše chny, jež kdy miloval. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Argo, 2013; 160 strán, český jazyk.

 

Odsúdená (Nazanin Afshinová-Jamová, Susan McClellandová)

Nazanin Afshin-Jamová bola na výslní svojej kariéry. V roku 2006 podpísala zmluvu na nahratie prvého CD a po umiestnení sa na druhom mieste v súťaži Miss World sa stala vyhľadávanou modelkou a ikonou medzi iránskou disidentskou komunitou. No v jedno popoludnie dostane e-mail, ktorý zmení jej životnú dráhu. Dozvie sa z neho o istom kurdskom dievčati Nazanin Fatehiovej , ktorá čelí trestu smrti v Iráne za prebodnutie muža, ktorý sa ju pokúsil znásilniť. Nazanin Afshin-Jamová sa jej pohotovo zas tane. Vkročí do sveta medzinárodnej diplomacie, kde spoznáva temné stránky krajiny, v ktorej sa narodila: vraždy zo cti, násilie voči ženám a štátom schválené popravy detí. Zatiaľ čo Fatehiová živorí vo väzení v takých katastrofálnych podmienkach, že si chce siahnuť na život, Afshin-Jamová horúčkovito pracuje na kampani na jej záchranu. Takto osud spojí životy dvoch žien jednej, ktorá má všetky možnosti, a druhej, ktorá žije v najhlbšej chudobe v boji za spravodlivosť. Tento výnimočný a inšp irujúci príbeh o solidarite medzi ženami hovorí o sile a schopnosti každého človeka podporiť pozitívne zmeny vo svete. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Ikar, 2013; 336 strán, slovenský jazyk.

 

 Pálenie mostov (Ján Babarík) 

V novele Pálenie mostov na neveľkej ploche autor dramaticky zaplieta osudy dvoch bratov. Antonovi, sršiacemu humorom a obrovskou chuťou do života, postaví osud do cesty zdanlivo neprekonateľnú prekážku, jeho mladší brat Ondrej doháňa, o čo život obra l brata. Ožení sa s mladou novinárkou Magdou a stáva sa zaťom vplyvného zbohatlíka. Počas víkendu na drevenici v kysuckých horách však Magda záhadne zmizne. Doslova sa po nej zľahne zem a z banálneho príbehu jednej lásky sa stáva dráma. Proti zúfalému Ondrejovi sa postaví nielen polícia a podsvetie, ale aj nový, dovtedy nepoznaný nepriateľ. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Ikar, 2013; 248 strán, slovenský jazyk.

 

Chamtivosť (Pád anjelov 1) (J.R. Ward)

Jim Heron, ty sa postaráš o spásu sveta. Osamelý štyridsiatnik Jim Heron nevie nič o vykúpení ani v také niečo neverí jeho profesiou sa stala pomsta a hriech považuje za relatívny pojem. Všetko sa zmení, keď sa z neho stane padlý anjel a jeho úlo hou je spasiť duše siedmich ľudí, ktorí podľahli niektorému zo siedmich smrteľných hriechov. Odmietnutie poslania neprichádza do úvahy. Vin diPietro celkom prepadol obchodovaniu a hromadeniu majetku. Až v kritickej chvíli zasiahne osud a do cesty mu privedie neústupčivého samozvaného záchrancu Jima Herona a príťažlivú ženu. Pod ich vplyvom Vin postupne spochybňuje svoje pôvodné zásady aj životný cieľ. Keď si naňho začne robiť nárok zákerná temná sila, Vin sa rozhodne spolupracovať s padlým anjelom. Nielen preto, aby si získal lásku, ale predovšetkým aby očistil vlastnú dušu. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Ikar, 2013; 432 strán, slovenský jazyk.

 

 Citadela (Kate Moss)

Tretí diel mysterióznej série, voľné pokračovanie medzinárodných bestsellerov Labyrint a Hrobka. Vraciame sa na mystický francúzsky juh, kde sa minulosť spája s prítomnosťou a hrdinovia nie všetci z mäsa a kostí bojujú o budúcnosť. Leto 1942 Mladá žena Sandrine nachádza v meste Carcassonne napoly mŕtveho mladého muža. Z jeho úst prvý raz počuje tajomné slová, ktoré predurčia jej ďalší život. Mladík za záhadných okolností zmizne. Odvážna Sandrine, inšpirovaná mystickým proroctvom, sa vrhne do boja, o ktorom predtým takmer nič nevedela. Sandrine vytvorí ženskú odbojovú bunku, ktorú nazve Citadela. Bojuje proti nemeckým okupantom Francúzska i domácim kolaborantom, no vie, že má aj ďalšiu, ešte ťažšiu úlohu. Z hlbín času na ňu volajú duchovia, ktorí čakajú, kto ich vyslobodí. Bude to ona? Alebo jeden z troch mužov, ktorí sú s jej životom spätí? Kde leží skutočná hrozba? A kto je strážcom dávnych tajomstiev, ktoré do Pyrenejí pritiahli ľudí s ušľachtilými úmyslami, ale aj spojencov najväčšieho zla? (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Ikar, 2013; 664 strán, slovenský jazyk.

Listy Oľge (Korešpondencia Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej)

Dvadsiatnik Julo (z ktorého raz bude slávny Satinský) a o pár rokov mladšia Oľga (krásna tanečnica a budúca prekladateľka) sú obaja z Dunajskej ulice. Príbeh ich lásky sa začína pri nakrúcaní filmu Výlet po Dunaji v lete 1962. Prvých päť rokov od zoznámenia neboli vždy spolu, vďaka čomu vznikla korešpondencia, ktorá je zozbieraná v nádhernej knihe Listy Oľge.

Oľga mala najprv angažmán v Košiciach, potom bol Julo na vojne, neskôr Oľga odišla na dlhší čas do Ameriky. Julo a Oľga si nepísali len ľúbostné vyznania či suché správy, ich listy sú plné postrehov, príhod a v neposlednom rade ilustrácií. Časť Julových listov je písaná vo forme časopisov, kde nechýbajú vlastnoručne kreslené fiktívne inzeráty a reklamy. Tie zostávajú v knižnom vydaní verne reprodukované.

Zostavovateľkou knihy je Lucia Satinská, dcéra Júliusa Satinského z druhého manželstva. Z pozostalosti zozbierala 155 Julových a 51 Oľginých listov z rokov 1962 – 1965. Listy vychádzajú päťdesiat rokov od napísania, desať a takmer tridsať rokov po smrti tých, čo ich písali. (Anotácia vydavateľa.)

Vydavateľstvo: Slovart, 2013; 230 strán, slovenský jazyk.