Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Nesmrteľný príbeh Doriana Graya

Nesmrteľný príbeh Doriana Graya

| On 28, Nov 2013

Stále aktuálna téma kontrastu fyzickej krásy a duševnej skazenosti je k vzhliadnutiu na opernom javisku v Slovenskom národnom divadle.

V novembri sa na opernej scéne Slovenského národného divadla uskutočnila premiéra diela Dorian Gray na námet literárnej predlohy Oscara Wilda Portrét Doriana Graya. Táto opera vznikla na základe objednávky, ktorú SND uskutočnila ešte v roku 2009 a bola zverená do rúk slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej a režisérky Nicol Raab.

Príbeh Doriana Graya je založený na kontraste krásneho vzhľadu tohto mládenca a jeho deštruovaného, skazeného vnútra. Táto tragická podstata príbehu je vysoko aktuálna aj v súčasnosti. Počas celého vystúpenia sa stretávame s dualitou. Najvýraznejším kontrastom je narastajúca ohavnosť obrazu a krása Doriana, ale aj striedanie vysokej spoločnosti a poklesnutého domu rozkoší, alebo výborná hra so svetlom a tmou.

Pre náročnejšieho diváka bude veľkým pozitívom, že mnohé podstatné myšlienky a témy nie sú vyjadrené explicitne. Deju pridáva silu pohrávanie sa s mysľou a fantáziou človeka. Všetko podstatné je skryté vnútri, nie je potrebné vidieť ohavnosť a skazu obrazu. Oveľa silnejším prvkom je prázdny rám, ktorý v sprievode hudby naberá na dramatickosti. Ľubica Čekovská napísala pre portrét hudbu, ktorú nazvala Hlasy obrazu. Tieto chlapčenské hlasy boli spočiatku čisté a vysoké, avšak s pribúdajúcimi hriechmi Doriana Graya sa trieštili a strácali nevinnosť.

Spracovanie scény bolo zaujímavé. Otáčacie pódium zabezpečilo plynulé prechádzanie do nasledujúcich obrazov. Postavy a dej boli zasadené do viktoriánskeho obdobia, avšak mohlo byť zaujímavým experimentom, keby sa pokúsili vložiť príbeh Doriana Graya do doby 21. storočia.

Tak ako bol Dorian Gray, napriek svojim chybám, neodolateľný pre svoje okolie, určite bude aj jeho príbeh v Slovenskom národnom divadle neodolateľný pre divákov a fanúšikov opery.