Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Kale topanky

Kale topanky

| On 28, Nov 2013

Víťo Staviarsky študoval na strednej filmovej škole v Čimeliciach, neskôr dramaturgiu a scenáristiku na FAMU v Prahe. Za debut Kivader a zbierku poviedok Záchytka bol nominovaný na Anasoft literu, cenu za najlepšie pôvodné slovenské prozaické dielo. Prvé miesto spolu s finančnou prémiou desaťtisíc eur si tento rok prevzal za knihu z rómskeho prostredia, romancu Kale topanky.

Kale topanky

parne šňurkenca

sar me len na urava

pre zabava na džava

V deväťdesiatych rokoch boli pre študujúceho Staviarskeho inšpiráciou najmä Hanákove Ružové sny. Na rómsky motív napísal 60 minútový školský scenár Šľepa laska, neskôr celovečerný scenár, ktorý chcel sfilmovať aj český režisér Martin Hollý.

Podľa pôvodného námetu Šľepej lasky, vznikli o dvadsať rokov Kale topanky so základným príbehom o slepom Karolkovi a jeho dedovi Winnetouovi bývajúcimi na pavlači. Nečakane sa u nich objaví mladá a krásna cigánka Sabina, ktorú prenasleduje trhový kšeftár Ferdy Sojka. Ten ju dostal od jej otca ako odškodnenie dlhu, no ona mu utiekla a stretla Pána pravého, čím spustila road-story plnú tragikomiky, zvratov, napätia, nádeje a lásky.

Staviarskeho román sa vyznačuje autenticitou a priamosťou a to nielen príbehovou, ale aj rozprávacou. Za hlavnú rozprávačku, ktorá nás sprevádza celým dejom, zvolil staršiu cigánku Vranu a jej šťavnatý, neokresaný jazyk, vďaka čomu text pôsobí sviežo, no nie pateticky alebo sentimentálne. Prostá Vrana nám príbeh rozpovie emotívne a súvisle s krátkymi odbočkami do minulosti, ktoré nás oslovia svojou silou. Jej slová nás dojmú i pobavia, pohladia, ale aj poučia, no bez zbytočného moralizovania. Autor aj v neprajnom prostredí jarmočných trhov láskavo a empaticky vykreslil dialógy postáv a vystaval scény. Zdanlivo obyčajný román o mladej dvojici unikajúcej pred svetom, v ktorom sa nikto s nikým nemazná, má v skutočnosti množstvo skrytých presahov a posolstiev.

Živelné, príjemne čitateľné rómske prostredie opisuje autor, ktorý jednoznačne rozumie veciam, o ktorých píše. Nespútaný a plynulý dej s východniarsko-rómsko-českými dialógmi nás obdarí nielen rečovou rôznorodosťou, ale aj emocionálnou zmesou pocitov, príhod a postáv a v závere v nás zanechá zmiešaný, horkosladký dojem.

Čierne topánky

s bielymi šnúrkami

keď si ich neobujem

na zabávu nepôjdem

(rómska ľudová pieseň)

Kale topanky – Víťo Staviarsky. Vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, 2012. 224 strán, slovenský jazyk.