Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | April 23, 2019

Scroll to top

Top

Nick Cave a Bad Seeds v Prahe očarili

Nick Cave a Bad Seeds v Prahe očarili

| On 25, Nov 2013

Austrálčan a jeho domovská skupina splnili návštevníkom pražského publika všetky tajné priania a naplnili očakávania. Nick Cave sa v rámci turné po Európe zastavil v Prahe, aby zahral v Tipsport aréne. Aj keď začiatok vystúpenia vyzeral neisto, k záveru si na to už nik nespomenul.

Hneď druhá skladba Jubilee Street už naznačila jasný vývoj. Pre ňou Nick Cave zamrmlal – môžeme začať. To bolo znamenie nielen pre spoluhráčov, ale aj pre divákov, že prvá pieseň bola pravdepodobne pre zvukára. Potom sa už hralo naplno. Frontman počas koncertu vystriedal niekoľko polôh. Od romantika sa menil až na ručiace zviera, samozrejme, v tom najlepšom zmysle slova. No tú živelnosť ťažko vysvetliť lepším prirovnaním.

Nick Cave a Bad Seeds

Asi najsympatickejším gestom celého vystúpenia bola otvorenosť a kontakt s publikom. A kontakt to bol doslova. Počas piesne Higgs Boson Blues mal na hrudi nalepených niekoľko rúk fanúšikov a ďalší ho podopierali, pretože bol mimo pódia. Celkovo strávil takýmto kontakt veľkú časť koncert. Každý, kto si vystál tri hodiny pred koncertom pod pódiom mohol odchádzať viac ako spokojný. V rámci dvojhodinového koncertu odzneli skladby nielen z nového albumu Push the Sky Away, ale aj všetky dôležité zo spoločnej diskografie s kapelou Bad Seeds. Nechýbala The Weeping Song, vražedná klasika Stagger Lee alebo romantická Into My Arms, ktorá v druhej polovici koncertu rozcítila azda každého prítomného.

Zaujímavé momenty pre diváka boli sólové výstrelky Warrena Ellisa, skladateľa a multiinštrumentalistu. Takmer každý si musel všimnúť tohto excentrického dedka s dlhými prešedivelými vlasmi a bradou hodnou Gandalfa. Poskakoval ako mladík v najlepších rokoch a často „strácal“ sláčik. Totiž, po dohratí ho vždy s vervou odhodil a zamestnal tak jedného z technikov na celý večer. Samozrejme, popritom všetkom stíhal famózne hrať.

Aj keď kapela v rovnakom zložení a s veľmi podobným repertoárom vystúpila na letnom festivale Pohoda, samostatný koncert v Prahe sa oplatilo navštíviť. Sklamaní zostali po koncerte jedine tí, ktorí sa ho z rôznych dôvodov nezúčastnili.