Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Keď sa tma javí ako svetlo, ide o Čiernu komédiu

Keď sa tma javí ako svetlo, ide o Čiernu komédiu

| On 25, Nov 2013

Tma nemusí byť len čierna a v čiernej komédii zase nemusí byť len čierny humor. Je v nej dokonca viac svetla, ako by sme čakali.

Absolventi z Divadla Lab, divadelnej fakulty VŠMU, sa predstavili s inscenáciou Čierna komédia od britského autora Petra Shaffera. Hra sa začala, ako aj hovorí jej názov, tmou. Diváci mohli počuť len dialóg medzi mužom a ženou. Práve takýto úvod nám pripravili režiséri Juraj Bielik a Anton Korenči.

Zablikalo svetlo, rozsvietilo sa a my sme uvideli hercov. V byte snúbencov Brindsleyho Millera a Carol Mekettovej sa naopak práve vypol prúd a oni od tej chvíle nevideli nič. Aspoň tak to malo v podaní Dominika Gajdoša a Marty Maťovej vyzerať, čo sa im aj podarilo. Ťažko sa im orientovalo, pretože v byte nemali svoj nábytok. Požičali si ho od svojho suseda Harolda, zberateľa drahého nábytku, ktorý práve nebol doma. A to všetko preto, aby urobili dojem na dve vzácne, očakávané návštevy; miliardára Georga Bambergera, ktorý má prísť ohodnotiť práce sochára Brindsleyho a Carolinho otca (Jozef Jurčišin- Kukľa), ktorý sa má prvýkrát stretnúť s budúcim zaťom.

Harold (Lukáš Pelč) sa však predčasne vrátil domov a snúbenci museli vymyslieť spôsob, ako vrátiť drahý nábytok na pôvodné miesto. Veľa komických situácií vzniká aj vtedy, keď sa v byte odrazu postupne objaví Carolin otec aj nečakaní hostia. Suseda, pani Furnivalová (Júlia Kováčiková), elektrikár (Cyril Žolnír) a aj Brindlseyho bývalá priateľka Clea (Veronika Strapková). Všetci stále očakávajú príchod slávneho miliardára, ktorého si zahral Michal Thomasy.

V inscenácii nebol zámer ukázať len komické situácie v tme, ale aj odzrkadliť charaktery postáv v situáciách, kedy si myslia, že sú dokonale kryté tmou. Časté pády a výkriky sú sprievodným javom predstavenia. Takisto aj dobré herecké výkony. Zahrať tmu v svetle predsa nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Súčasťou divadla je neočakávaný záver a jednoduchý humor, ktorý je vhodný pre každý typ diváka.

Niečo z “čiernej” histórie

V roku 1965 hľadal riaditeľ Národného divadla v Londýne novú hru, ktorú by mohol uviesť na javisku. Dramaturg oslovil Shaffera, ktorého poznal ako dobrého dramatika s prosbou, či mu nevie pomôcť. Shaffer mu predostrel plán na svoju jednoaktovku, ktorá by spočívala vo využití „čínskej“ tmy – teda obrátenia videnia svetla a tmy.

Od chvíle, kedy mala Čierna komédia svetovú premiéru v londýnskom Národnom divadle, sa táto hra považuje za jednu z najzábavnejších vôbec. Medzi Shafferove slávne hry patria aj Amadeus, Kráľovský lov za slnkom, Equus, Slaná zem, Cvičenie pre päť prstov, Súkromé ucho a Verejné oko.

Peter Shaffer: Čierna komédia. Premiéra: 28. 10. 2013. Preklad: Miloš Pietor. Úprava: Juraj Bielik. Réžia: Juraj Bielik, Anton Korenči. Scéna: Adam Cisár. Kostýmy: Miroslav Král. Produkcia: Filip Kuchar, Kristína Zátrochová. Hrajú: Dominik Gajdoš, Marta Maťová, Júlia Kováčiková/ Tajna Peršić, Jozef Jurčišin-Kukľa, Lukáš Pelč, Veronika Strapková/Michaela Čillíková, Michal Thomasy, Cyril Žolnír.