Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Svoj okruh života ukončil poslednou výstavou

Svoj okruh života ukončil poslednou výstavou

| On 13, Nov 2013

Deň pred svojimi 83 narodeninami odišiel zo sveta akademického maliarstva významný výtvarník vlastného štýlu, Milan Laluha. Výstavu s názvom Objavil som motív môžeme považovať ako dôstojnú rozlúčku s týmto talentovaným slovenským umelcom.

Milan Laluha bol na slovenskom výtvarnom svetle už niekoľko desiatok rokov. Tento významný grafik a výtvarník sa narodil 11. novembra 1930 v Tekovských Lužanoch. Jeho neutíchajúcou inšpiráciou bola však dedinka Dolná Mičiná, kde prežil podstatnú časť svojho detstva. Práve ju môžeme rozpoznať na mnohých z jeho obrazov. Študoval (1950 – 1955) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a patrí medzi prvých absolventov školy. Patril umelecky do Skupiny Mikuláša Galandu, ktorá na začiatku druhej polovice 20. storočia nadviazala na našu medzivojnovú avantgardu.

Kubizmus oblečený v červenej, žltej a modrej. Akty, zátišia fliaš či neobyčajné autoportréty. Aj tieto motívy sa stali súčasťou maliarovej poslednej výstavy. V tejto súvislosti si dovolím použiť Baudelairov citát, ktorý vo svojej knihe o Laluhovej tvorbe použil Juraj Mojžiš.

„Často sa opakuje: Štýl to je človek; ale nedalo by sa povedať rovnako pravdivo: Voľba námetov, to je človek?“

Celou výstavou sa tiahla myšlienka variácií. Tetky vo veľkých šatách, muži v klobúkoch, dedinský motív či krajinka. Námety, ktoré by po mene vo mne pravdepodobne nevzbudili žiaden záujem. Až kým by som ich nevidela na vlastné oči a nestala sa v tej chvíli ich súčasťou. Laluha má veľmi špecifický štýl, zložený z kubistických tvarov, ktorý možno rozoznať už z ďaleka. Vytvoril si ho vraj sám a práve preto z jeho obrazov cítiť veľkú autenticitu a dynamiku. Každý jeden je výnimočný vo svojej jednoduchosti a dokonalosti tvaru. V ťahoch môžeme badať, že maliar pracoval s istotou v ruke, s inšpiráciou, ktorá ho zapálila v konkrétne dielo. Jeho obrazy ma fascinujú práve svojou čistotou a energiou. Vťahujú vás do diania v dedine, snažia sa byť výrazom každodenného života a jeho krásy, ktorú často prehliadame. Zobrazil mužov a ženy, pri bežnej práci na poli či pri rúbaní. Urobil to ale s takou gracióznosťou, že máte problém sa od týchto umeleckých skvostov odtrhnúť.

Milan Laluha bol jednoducho maliar variácií. Z naoko obyčajného vytvára nevšedné a výnimočné, zo svojich obrazov sa díva na svet okolo neho, na svet plný života. Vyberal si tie najnadčasovejšie témy, ktorým túžil byť blízko a vždy bližšie. Neutíchajúce témy – človeka a prírodu.

Výstava OBJAVIL SOM MOTÍV, 23. 10. 2013 — 11. 11. 2013, Pálffyho palác. Autor: Milan Laluha.