Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Jana Beňová – Preč! Preč!

Jana Beňová – Preč! Preč!

| On 07, Nov 2013

Slovenská spisovateľka a divadelná dramaturgička Jana Beňová vstúpila do literatúry ako devätnásťročná básnickou zbierkou Svetloplachý. V poradí tretí román Preč!Preč! je nepriamym pokračovaním predošlého (Plán odprevádzania – Café Hyena); a to nielen názvom, ale najmä témou “úniku”, ktorý v tomto podaní jednoznačne nie je prejavom zbabelosti.

Dvojdielny román/báseň mapuje štyridsiatničku Rosu, hľadajúcu seba, Jeho, šťastie, nehu a smer, ktorým uniká Preč! od spomienok a prítomnosti. Pretože povedať odchádzam nie je vôbec jednoduché. Uteká od svojho partnera, slepého Sona k modrookému Rakúšanovi Cormanovi, z Bratislavy do Viedne, Kremsu, Paríža, kamkoľvek. Nikdy nekončiaci rad príchodov a odchodov odnikiaľ-nikam, hlavne v čase, keď január trvá dvanásť mesiacov v roku a všetky cesty smerujú na sever, nám ukáže, že dôležité sú v tomto prípade dobré topánky, nohy a kondícia – viac psychická než fyzická.

Stotridsaťšesť strán textu lyrizovaného, dômyselného a akoby nedopovedaného, oddeleného väčšími i menšími prázdnymi plochami, ktoré nám ponúkajú priestor na premýšľanie, sa vyznačuje netypickou koncepciou a kauzalitou. Kniha je zhlukom viet presýtených poetickosťou, emocionalitou, hravosťou a slovnou deformáciou. Dielo Jany Beňovej je poskladané z prúdu skrytých i odkrytých významov, z malých odžitých príhod a veľkých počutých príbehov; z efektných a zámerných myšlienok, básní, metafor, či symbolov Snehovej kráľovnej a prirovnaní putujúcej Gerdy.

Ak chcete klasický ženský román s jednoduchou dejovou osnovou a predvídateľným zvratom, nie ste na správnom mieste. Knihu si vyberte, ak túžite siahnuť po invenčnom, dôvtipnom diele s príbehom-nepríbehom, kde síce nie je všetko prvoplánové a čitateľné, ale zato vás zabaví aj poučí a prinúti premýšľať nad slovami a vetami, ktoré si jednoznačne budete chcieť pamätať.

Preč! Preč! - Jana Beňová. Vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, 2012; 136 strán, slovenský jazyk.

V spolupráci s internetovým kníhkupectvom gorila.sk

Foto: Michal Burza