Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 24, 2019

Scroll to top

Top

Jussi Adler-Olsen – Žena v klietke

Jussi Adler-Olsen – Žena v klietke

| On 06, Nov 2013

Žena v klietke je prvým románom o Oddelení Q, patriacom pod kodanské oddelenie vrážd. Autorom je dánsky spisovateľ Jussi Adler-Olsen, ktorý za svoje romány získal veľa významných škandinávskych cien, napríklad prestížnu Glass Key udeľovanú Škandinávskou kriminálnou spoločnosťou.

„Postará sa o seba. Pre nich je iba ženou v klietke, no len ona rozhodne, aké tesné sú mreže. Udrží si myšlienky na uzde a udrží šialenstvo v odstupe. Nikdy sa im nepodarí ju zlomiť. Tak sa rozhodla, ležiac na podlahe. Jedného dňa sa jej podarí ujsť.“

Týmito slovami začína spisovateľ svoj román a postupne ubezpečuje čitateľa, že o napätie núdza nebude. Autor dávkuje napätie postupne, postupne stupňuje zápletku, naznačuje udalosti, ktoré najprv zostanú visieť vo vzduchu nevysvetlené.

Zoznamujeme sa s hlavnými postavami, kriminálnym komisárom Carl Morckom a Merete Lynggardovou, ktorej neobjasnené zmiznutie začne Morck vyšetrovať po piatich rokoch od nešťastia. Postupne sa dostáva do víru udalostí. Celou knihou sa tiahne nevyrovnanie sa s jeho osobnou tragédiou a pritom je konfrontovaný s prípadom Merete. Morcka pri vyšetrovaní sprevádza arabský prisťahovalec Asad a aj vďaka nemu si Carl uvedomuje niektoré súvislosti ohľadne prípadu Merete.

Postavy sú opísané verne, čitateľ sa s nimi dokáže stotožniť. Autor skúma ich vnútorné pocity, čo prežívajú, ako sa správajú a zároveň nás vedie napätými situáciami, v ktorých sa ocitajú. Kniha je veľmi hlbokou sondou do duše Merete, ktorá prežíva neustály strach a neistotu.

„Jedlo dostávala maximálne s polhodinovou odchýlkou. Predpokladala, že jedlo dostáva raz za deň. Toto poznanie bolo pre ňu útechou i prekliatím. Útechou, lebo si mohla vybaviť zvyky a rytmus života za stenou. A prekliatím práve preto, že to vedela. Vonku bolo leto, jeseň, zima a tu nebolo nič. Predstavovala si letný dážď, ktorý ju celkom premočí. Dívala sa do plameňov svätojánskeho ohňa a na rozžiarený vianočný stromček. Nieto dňa, keď by sa niečo nedialo. Poznala dátumy a vedela, čo znamenajú. Tam vonku vo svete.“

Dej nie je písaný len z pohľadu Carla Morcka, ale aj z pohľadu Merete. Oba príbehy sa vzájomne prelínajú a tvoria tak akési kapitoly knihy. Napriek tomu, že sa v knihe vyskytujú dvaja rozprávači, a dej sa odohráva nielen v súčasnosti, ale aj v minulosti (spomienky Merete), nepôsobí kniha zmätene.

Zatiaľ čo Carl vyšetruje jej zmiznutie, čitateľa uvádza do svojho osudu Merete, cez myšlienky, pocity, obavy a strach. Román tak vyznieva drsne, najmä v častiach sprostredkovaných priamo Merete. Kniha je napísaná sviežo, ja, ako čitateľ, som sa pri nej nenudila a zároveň som ju nepustila z ruky. Prežívala som strach s unesenou Merete a zároveň som chápala Morcka, ktorý sa neúnavne snažil vyrovnať so svojimi problémami a vyriešiť prípad.

Žena v klietke – Jussi Adler-Olsen. Vydavateľstvo: Ikar, 2012. Preklad: Peter Kerlik. 328 strán, slovenský jazyk.

V spolupráci s internetovým kníhkupectvom gorila.sk

Foto: http://www.flickr.com/photos/69405974@N04/6311832189/