Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | March 24, 2019

Scroll to top

Top

Z nadmorskej výšky duše

Z nadmorskej výšky duše

| On 24, Okt 2013

Mladý muž, horolezec, sa venuje sochárstvu, respektíve rezbárstvu. Zaujímavá kombinácia. Výstava s názvom “All good things aim at the same point” sa konala v Zahorian&co Gallery. 

Štefan Papčo vyštudoval Katedru sochy, objektu, inštalácie na Vysokej škole výtvarných umení u profesora Jankoviča. Zúčastnil sa semestrálnych stáží v  Porte a  Barcelone, v tomto roku absolvoval rezidenčný pobyt v Nórsku. Okrem umeleckého citu sa v tvorbe necháva inšpirovať extrémnymi a hraničnými situáciami z hôr.

Diela nenápadne nápadného charakteru, s myšlienkou, o ktorej viete len on a vy. Alebo si aspoň myslíte, že viete. Jeho skulptúry totiž inšpirujú k chodu vlastnej fantázie a zároveň sa samé špecifikujú do atmosféry horolezectva. Myslím, že v každom z týchto výtvorov odráža autor samého seba, svoje obavy a strach, ktoré sa v konečnom dôsledku spájajú do sily.

Sveter, tričko a vetrovka, akoby padajúce z vysokých skál, chceli byť výpoveďou neustáleho balansovania medzi statikou a nebezpečenstvom. O to predsa ide aj v živote. Štefan má odvahu robiť svoje diela jednoducho, možno nenápadne, ale s veľkou myšlienkou. To ocenili odborníci doma i v zahraničí.

Veľmi ma zaujal kus kmeňa vyrezaného do nekonkrétneho, abstraktného tvaru. Časť, kde by človek mohol stúpiť, bola v kontraste s hladkým povrchom. Ten by mohol pôsobiť v očiach horolezca veľmi nebezpečne.

Celá expozícia je akousi jednoduchou výpoveďou autorovho vlastného života. Je nenútená, dáva človeku možnosť vytvoriť si tento priestor v obrazotvornosti, ktorá stavia nielen na prírodu, ale hlavne na človeka. Aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať.

Štefan Papčo – Všetky dobré veci smerujú k jednému bodu (All good things aim at the same point); Zahorian&co Gallery, Bratislava. 19. 09 – 11. 10. 2013.