Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

ArtBlog.sk – Hudba, Film, Divadlo, Literatúra | February 22, 2019

Scroll to top

Top

Nobelova cena za literatúru pre Alice Munroovú

Nobelova cena za literatúru pre Alice Munroovú

| On 22, Okt 2013

Laureátka Nobelovej ceny je spisovateľka, ktorá nie je na Slovensku príliš známa aj napriek tomu, že literárny svet ju považuje za majsterku súčasnej poviedky.

Alice Munroová sa vo veku 82 rokov dočkala najprestížnejšieho ocenenia za svoju celoživotnú tvorbu. V prechádzajúcich ročníkoch bola považovaná za favorita na výhru, no vyhlásená za víťaza bola až tento rok. Je v poradí len trinástou ženou v histórii udeľovania Nobelovej ceny za literatúru. Súčasne je prvou spisovateľkou z Kanady, ktorá sa môže pýšiť týmto vyznamenaním za svoju prácu.

Alice Munroová je spisovateľka, ktorá nie je na Slovensku príliš známa aj napriek tomu, že literárny svet ju považuje za majsterku súčasnej poviedky. Vyhrala niekoľko ďalších významných ocenení. Napríklad, za jej prvú zbierku „Dance of the Happy Shades“ získala cenu Generálneho guvernéra, najvyššiu literárnu cenu v Kanade. Slovenský preklad jej kníh doposiaľ neexistuje, no niekoľko jej poviedok bolo preložených do českého jazyka.

Poviedky tejto neobyčajnej spisovateľky sú vsadené do prostredia, v ktorom vyrástla a prežila celý život. Dej sa zväčša odohráva v oblasti severozápadného Ontaria. Hlavnými hrdinami príbehov sú ženy sužované rôznymi problémami bežného života. Do svojich poviedok vniesla hĺbku a na niekoľkých stranách dokáže napísať viac ako iní spisovatelia v celých románoch.

Zbierky poviedok: Dance of the Happy Shades; Lives of Girls and Women; Something I’ve Been Meaning to Tell You; Who Do You Think You Are?; The Moons of Jupiter; The Progress of Love; Friend of My Youth; Open Secrets; The Love of a Good Woman; Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage; Runaway; The View from Castle Rock; Too Much Happiness; Dear Life.

  foto: http://www.flickr.com/photos/faceinthecrowd/4617309916/